Z udziałem rekordowej liczby ok. 480 wydawców i prawie 300 autorów rozpoczęły się w czwartek 12. Targi Książki w Krakowie. Impreza potrwa do niedzieli.
To drugie pod względem wielkości, po warszawskich, targi książki w kraju. Każdego roku przyciągają one ok. 20 tys. czytelników.
- W Europie i w Polsce mówi się o kryzysie książki papierowej, mówi się o kryzysie Targów Książki. Trochę winien internet jednemu i drugiemu, ale widać wyraźnie, że targi krakowskie są tego zaprzeczeniem. Książka papierowa ma się świetnie, a targi krakowskie coraz lepiej - powiedział podczas otwarcia targów prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.
W tym roku czytelnicy będą mogli spotkać na targach pod Wawelem m.in. Jurija Andruchowycza , ks. Adama Bonieckiego , Katarzynę Grocholę , Pawła Huelle , o. Leona Knabita , Wojciecha Kuczoka , Romę Ligocką , Jerzego Pilcha , Dinę Rubinę , Krystynę Siesicką , Aleksandrę Ziółkowską-Boehm , Janusza L. Wiśniewskiego .
Krakowskie targi to nie tylko kiermasz książek i spotkania z pisarzami. To także konferencje, wystawy oraz finały konkursów literackich i wydawniczych.
Pierwszy z nich już rozstrzygnięto. W konkursie „Najlepsza książka akademicka” nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za podręcznik Analiza DNA pod red. Ryszarda Słomskiego. Nagroda Targów w Krakowie trafiła do Wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za książkę Przemiany ludnościowe. Fakty - interpretacje – opinie pod red. Janusza Balickiego, Ewy Frątczak i Charlesa B. Nama.
Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych przypadła Wydawnictwu UMCS w Lublinie za Wersyfikację polską pod red. Marii Woźniakiewicz-Dziadosz i Mirosława Ryszkiewicza. Nagrodę specjalną dziennikarzy otrzymało Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach za Podstawy logistyki miejskiej autorstwa Jacka Szołtyska.
Jeszcze w czwartek nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na książkę edytorsko doskonałą EDYCJA. Także w czwartek wieczorem poznamy zwycięzcę 11. edycji Konkursu im. Jana Długosza. Celem konkursu, który na dobre już wrósł w tradycję targów pod Wawelem, jest promocja książki poważnej i wartościowej, docenianej przez krakowskie środowiska naukowe. Każdego roku do nagrody nominowane jest dziesięć dzieł z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, napisanych przez polskich autorów. W tym roku zwycięzca konkursu otrzyma 35 tys. zł.
W następnych dniach poznamy laureatów Nagrody Literackiej im. S. Zawiszanki Dżonka 2008 oraz „Listy Goncourtów: polski wybór 2008” - polskiej edycji znanej na całym świecie francuskiej nagrody literackiej. Na targach spotkać można zwyciężczynię ubiegłorocznej edycji tego konkursu 53237 Michele Lesbre.
Podczas targów odbywa się druga już edycja salonu agentów literackich. Podobnie jak przed rokiem agenci z zagranicy spotykają się w nim z polskimi wydawcami. Organizatorzy targów mają nadzieję, że salon przyczyni się do promocji polskiej literatury za granicą.
Organizatorem 12. Targów Książki w Krakowie jest spółka Targi w Krakowie. Przed rokiem w imprezie uczestniczyło ok. 230 pisarzy i 435 wystawców.