Rosyjska polityka w oparach wódki
Wódko, pozwól żyć
Który z władców Rosji wygrałby konkurs na najtwardszą głowę w kompetycji pijaństwa? To jedno z pytań, jakie pada na kartach tej zajmującej książki. Odpowiedź zaskakuje. Zdaniem autora największą wytrzymałością na wpływ alkoholu nie odznaczał się bowiem ani Józef Stalin, ani Iwan Groźny. Laur pierwszeństwa przypada Piotrowi I, reformatorowi Rosji, który podjął się jej modernizacji i westernizacji. Jednak, jak upewniamy się podczas lektury, ta nie byłaby możliwa, gdyby nie zacięcie do picia, trudne do przecenienia
Który z władców Rosji wygrałby konkurs na najtwardszą głowę w kompetycji pijaństwa? Odpowiedź zaskakuje. Zdaniem Marka Schrada największą wytrzymałością na wpływ alkoholu nie odznaczał się bowiem ani Józef Stalin, ani Iwan Groźny. Laur pierwszeństwa przypada Piotrowi I, reformatorowi Rosji, który podjął się jej modernizacji i westernizacji. Jednak, jak upewniamy się podczas lektury, ta nie byłaby możliwa, gdyby nie zacięcie do picia, trudne do przecenienia.
Konotacje, jakie budzą napoje wyskokowe w kulturze i popkulturze mają najróżniejszy kształt i oblicze. Alkoholem malują się społeczne patologie, ale też wiekopomne imprezy i nocne szaleństwa. Ognista woda wpływa na charakter relacji międzyludzkich, słodką niepamięć, moralnego kaca, jak i incydenty, o których czym prędzej chcemy zapomnieć albo - zupełnie odwrotnie - pielęgnować w pamięci na zawsze. Rzadko jednak patrzymy na rolę wódki i innych trunków w kształtowaniu relacji politycznych. To właśnie z tej perspektywy patrzy na historię Rosji autor "Imperium wódki. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej" . Przyglądając się wielowiekowej historii tego kraju, naukowiec bada w poszczególnych etapach jej historii rolę alkoholu. Ta okazuje się nie do przecenienia.