Richard Dawkins
Richard Dawkins jest zoologiem, etologiem, ewolucjonistą oraz publicystą. Zajął trzecie miejsce w rankingu najwybitniejszych współczesnych intelektualistów utworzonym przez czasopismo Prospect. Wyprzedzili go Noam Chomsky oraz Umberto Eco.
Richard Dawkins – życiorys
Richard Dawkins urodził się w Nairobi w 1941 roku. Kiedy miał osiem lat, z rodzicami i młodszą siostrą przeprowadził się do Anglii. Richard Dawkins jako nastolatek zakwestionował istnienie wiary, skłaniając się ku teorii ewolucji Darwina. Studiował zoologię na Uniwersytecie w Oksfordzie, a jego promotorem był zdobywca Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii lub medycyny, Nikolaas Tinbergen.
W 1989 roku Richard Dawkins otrzymał tytuł Doctor of Science na Oksfordzie. Po osiągnięciu uniwersyteckiego wieku emerytalnego opuścił katedrę, jednak nadal prowadzi wykłady.
Richard Dawkins – poglądy
Richard Dawkinks działa na dwóch polach, ewolucji oraz krytyki kreacjonizmu, które przenikają się w jego pracach.
W badaniach Richarda Dawkinsa w dziedzinie ewolucji biologicznej naukowiec jest najlepiej znany z popularyzacji genu jako głównej jednostki selekcji w ewolucji. Wyróżnia go sceptyczne podejście do procesów nieadaptacyjnych w ewolucji oraz do selekcji na wyższych poziomach niż poziom genu.
Richard Dawkins stworzył pojęcie memu – kulturowego odpowiednika genu. Dzięki temu darwinowskie poglądy zostały rozszerzone poza sferę genów. Popularyzacja pojęcia "mem" doprowadziła do powstania dziedziny naukowej, memetyki, jednak Dawkins zdystansował się do tego pola działalności naukowej.
Richard Dawkins skrytykował kreacjonizm. Uważa, że dobór naturalny jest wystarczającym argumentem potwierdzającym pozorną funkcjonalność i nielosową złożoność biologicznego świata. Swoją tezę potwierdził w publikacji Ślepy zegarmistrz (1986).
Richard Dawkins – książki
Do najważniejszych, a zarazem najczęściej krytykowanych publikacji w dorobku Richarda Dawkinsa można zaliczyć:
- Samolubny gen (wydanie angielskie – 1976, wydanie polskie – 1996) – Dawkins dowodzi, że jednostką doboru naturalnego jest gen;
- Fenotyp rozszerzony (wydanie angielskie – 1982, wydanie polskie – 2003) – Dawkins rozszerza w książce pojęcie genu;
- Ślepy zegarmistrz (wydanie angielskie – 1986, wydanie polskie – 1994) – Dawkins podważa argumenty dotyczące istnienia Boga;
- Bóg urojony (wydanie angielskie – 2006, wydanie polskie – 2007) – publikacja dotyczy religii i ateizmu. Książka składa się z 10 rozdziałów, w których naukowiec podważa istnienie Boga. Bóg urojony Richarda Dawkinsa to jego najbardziej kontrowersyjna publikacja.
Richard Dawkins – nagrody
- Richard Dawkins otrzymał doktorat honoris causa na wielu uczelniach, w tym na University of Durham czy Australian National University;
- Otrzymał srebrny medal od Zoological Society of London (1989), Nakayama Prize (1994), Kistler Prize (2001), Lewis Thomas Prize for Writing about Science (2006).
Richard Dawkins – ciekawostki
- Został uznany przez magazyn Time za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi świata w 2007 roku;
- Był dwukrotnie żonaty: z Marian Stamp i z Eve Barham. Trzecią żonę, Lallę Ward, przedstawił Dawkinsowi przyjaciel;
- Od 2004 roku Balliol College przyznaje Nagrodę Dawkinsa za wybitne badania w dziedzinie ekologii i zachowywania się zwierząt, których dobrobyt i zachowanie mogą być zagrożone w wyniku działań człowieka.
Data urodzenia | 26.03.1941 |
Miejsce urodzenia | Nairobi |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze