Trwa ładowanie...
d381qtb

Rafał Malczewski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Rafał Malczewski uchodzi za jedną ze sław dwudziestolecia międzywojennego w naszym kraju. Jego ojciec był z kolei gwiazdą malarstwa okresu Młodej Polski i kupił synowi willę ”Marysin”, w której Rafał Malczewski zamieszkał z żoną. W latach 30. ciężka sytuacja materialna zmusiła młodego malarza do pozbycia się spuścizny po znanym ojcu.

Rafał Malczewski – biografia

Rafał Marceli Ludwik Fortunat Józef Malczewski przyszedł na świat 24. października 1892 roku jako syn znanego malarza symbolicznego Jacka Malczewskiego herbu Tarnawa (1854-1929) oraz Marii Gralewskiej. Jego dziadkami byli Julian Malczewski i Fortunat Gralewski. Po ukończeniu krakowskiego gimnazjum Rafał Malczewski wyjechał kształcić się za granicę do Wiednia. W Austrii studiował kilka kierunków: agronomię, filozofię oraz architekturę. Już w Polsce studiował malarstwo w Krakowie na ASP i praktykował w atelier swojego ojca.

Rafał Malczewski pracował jako taternik TOPR, chętnie uczył narciarstwa na kursach, a w trakcie jednej ze wspinaczek stracił przyjaciela, Stanisława Bronikowskiego. W 1917 roku ożenił się z Bronisławą Dziadosz, z którą miał dwoje dzieci. Po wybuchu drugiej wojny światowej wyemigrował z Zofią Mikucką z pomocą finansową polskiej ambasady i przez Europę dotarł do Kanady. Po śmierci żony Bronisławy w Warszawie w 1953 roku Rafał Malczewski poślubił ukochaną Zofię. Miał poważne kłopoty ze wzrokiem, udar mózgu, był częściowo sparaliżowany. To w Kanadzie artysta mieszkał aż do śmierci w szpitalu, będąc od kilku lat na utrzymaniu córki.

Rafał Malczewski – malarstwo

Rafał Malczewski był dosyć długo związany z Zakopanem, które uwielbiał, co widać zarówno w jego obrazach, jak i prozie. Należał do Towarzystwa Sztuka Podhalańska, Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm, projektował scenografię dla jednego z teatrów, przyjaźnił się ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, Kornelem Makuszyńskim, Karolem Szymanowskim i Jarosławem Leonem Iwaszkiewiczem.

Pośród twórczości malarskiej Rafała Malczewskiego znajdziemy przede wszystkim pejzaże akwarelowe i olejne, charakteryzujące się malowniczością, prymitywizmem, pogodnym nastrojem, dekoracyjną stylizacją. Często oddawał piękno gór, hal w Tatrach, śląskich zakątków czy stacji kolejowych, korzystając jedynie z kilku barw podstawowych, pozostawiając fakturę obrazów gładką. Swoje prace wystawiał m.in. w Warszawie, a malował podczas pobytu w Brazylii. W 1942 roku miała miejsce pierwsza wystawa Rafała Malczewskiego w Kanadzie. Ponadto jego sztukę można było obejrzeć w Wenecji, Moskwie, Nowym Jorku, Los Angeles, Berlinie. W poszukiwaniu inspiracji malarz podróżował koleją po Ameryce Północnej. Na jednej z międzynarodowych wystaw w Paryżu Rafał Malczewski otrzymał złoty medal za jeden z obrazów.

Rafał Malczewski – twórczość literacka

Ogromnym hobby Rafała Malczewskiego, któremu malarz oddawał się z pasją, było taternictwo oraz narciarstwo. Tworzył lubiane felietony, w których przybliżał czytelnikom atmosferę ukochanego Zakopanego. Opublikował w tygodniku emigracyjnym w Londynie swoje ”Wspomnienia z Polski”, ale do kraju nie zdecydował się wrócić na stałe. Książki Rafała Malczewskiego wydawało m.in. LTW Wydawnictwo. Artysta został w 1937 roku uhonorowany za wkład w rodzimą sztukę Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. Ponadto odznaczył go prezydent Ignacy Mościcki.

d381qtb

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb
d381qtb
d381qtb
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj