Trwa ładowanie...

Uderzyli w Kościół. Ordo Iuris zawiadamia władze

Instytut Ordo Iuris przygotowuje zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, twierdząc, że nowe przedstawienie Teatru Powszechnego obraża uczucia religijne chrześcijan i znieważa grupę ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową. Chodzi o sztukę "Radio Mariia", w której pojawiają się m.in. sceny wyrzucania krzyży, portretów papieża czy figury Chrystusa na śmietnik.

"Radio Mariia" jest wystawiane w Teatrze Powszechnym od 13 stycznia "Radio Mariia" jest wystawiane w Teatrze Powszechnym od 13 stycznia Źródło: fot. Magda Hueckel
d2u707g
d2u707g

Instytut Ordo Iuris pragnie, by prokuratura zajęła się bulwersującym przedstawieniem pod kątem możliwości popełnienia przestępstw z art. 196 i 257 Kodeksu karnego. Za obrazę uczuć religijnych oraz znieważenie grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową grozi do 2-3 lata więzienia. Oprócz tego w sieci pojawiła się petycja, która ma zmusić władze Warszawy do uniemożliwienia wystawiania na deskach Teatru Powszechnego sztuki "Radio Mariia".

"Stanowczo protestujemy wobec dalszego wystawiania pseudosztuki 'Radio Mariia' oraz żądamy wszczęcie dochodzenia wobec osób za to odpowiedzialnych!" - czytamy na stronie petycji, pod którą w tym momencie widnieje prawie 2 tys. podpisów.

- W ostatnim czasie w sposób drastyczny wzrosła liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan. Nie tylko są to obrazoburcze spektakle, niszczenie figur świętych czy fasad świątyń, ścinanie krzyży, demolowanie przydrożnych kapliczek, zakłócanie przebiegu nabożeństw, ale mamy już do czynienia z fizycznymi atakami na osoby duchowne. Tym istotniejsze jest reagowanie na wszystkie tego typu zdarzenia. Brak reakcji karnej ośmiela bowiem kolejnych naśladowców - mówiła adw. Magdalena Majkowska z Zarządu Ordo Iuris portalowi ekai.pl.

ZOBACZ TEŻ: Strzelanina i dramat w rodzinie Opozdy

"Radio Mariia" to sztuka w reżyserii ukraińskiej twórczyni Rozy Sarkisian, współfinansowane w ramach europejskiego projektu "Face to Faith". Głównym motywem przedstawienia jest wizja Polski w 2037 r., w której Kościół katolicki został zepchnięty na margines. W sanktuarium w Licheniu znajduje się centrum rozrywki, transport publiczny, służba zdrowia i szkoły są finansowane z przejętego majątku Kościoła, członkowie Episkopatu, Kaja Godek i Wojciech Cejrowski ścigani za przestępstwa itp.

d2u707g

W jednej ze scen aktorka Oksana Czerkaszyna, przy pomocy obsługi technicznej, wrzuca do pojemników na śmieci charakterystyczne kościelne artefakty. Do kubłów trafiają portrety papieża, święte obrazki, krucyfiksy, kropidła. W śmietniku ląduje też figura Chrystusa naturalnej wielkości.

Premiera "Radio Mariia" w Teatrze Powszechnym odbyła się 13 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2u707g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u707g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj