Trwa ładowanie...
dezbies
15-04-2010 00:00

Purpurowy płaszcz Mickiewicza

książka
Oceń jako pierwszy:
dezbies
Purpurowy płaszcz Mickiewicza
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

W jaki sposób historyczne doświadczenia polskiej zbiorowości zmieniły polską literaturę?
Kiedy rozpoczął się i jak przebiegał proces upraszczania i przystosowywania literatury wielkiego romantyzmu do wąsko pojmowanych, narodowych potrzeb?
Czym była poezja krajowa, stworzone przez nią style zachowań, symbole i gesty, które prędko zapanowały nad polskim życiem i wykazały tak wielką trwałość, że można je było jeszcze dostrzec w manifestacjach polskiego Sierpnia 1980 roku i w późniejszych działaniach Solidarności

W Purpurowym płaszczu Mickiewicza Maria Janion odsłania źródła pisania i myślenia kształtujące przez ponad sto lat polską mentalność. Pomiędzy powstaniem listopadowym a powstaniem styczniowym uformowały się i utrwaliły dzięki poezji wzorce patriotyzmu i wynikające z nich kryteria wartościowania. Równocześnie powstał i upowszechnił się zbyt jednoznaczny, uproszczony sposób odczytywania literatury wieszczów. W efekcie wielkie dzieła polskiego romantyzmu pozbawiono obecnej w nich filozofii egzystencji, dylematów wolności jednostki, tragiczno-ironicznych napięć. Purpurowy płaszcz Mickiewicza to książka, która jest kluczem do zrozumienia współczesnych sporów o romantyzm.

Purpurowy płaszcz Mickiewicza
Numer ISBN

83-87316-21-0

Wymiary

165x225

Gatunek

Historia literatury,Eseje

Oprawa

3

Liczba stron

248

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dezbies
dezbies
dezbies