Trwa ładowanie...
d6p52hm

"Providence, tom 3" – recenzja komiksu wydawnictwa Egmont

Im dalej, tym gorzej. Tak jednym zdaniem można streścić "Providence" Alana Moore'a. Dobitnie pokazuje to ostatni tom serii.
Share
"Providence, tom 3", scen. Alan Moore, rys. Jacen Burrows
"Providence, tom 3", scen. Alan Moore, rys. Jacen BurrowsŹródło: Materiały prasowe
d6p52hm

Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem cieszyłem się, że jakaś seria dobiega końca. Nie mówiąc już o wiecznym odkładaniu lektury w czasie. Po prostu wciąż pamiętałem, jaką mordęgą było dla mnie przebrnięcie przez 2. tom "Providence". Ale skoro powiedziało się A i B, trzeba powiedzieć C. Albo nawet D, jeśli brać pod uwagę "Neonomicon".

Zarówno wspomniany "Neonomicon", jak i pierwszy tom "Providence" pod jednym względem zrobiły na mnie potężne wrażenie.

Nie chodzi ani o historię, ani o rysunki Jacena Burrowsa, które, co tu dużo mówić, są "dyskusyjne". To co mnie urzekło, to tytaniczna praca, jaką Alan Moore włożył w misterny metatekst, zbudowany z aluzji do spuścizny H.P. Lovecrafta i jego epigonów. Rozwijający zarówno wątki z biografii pisarza, jak i jego filozofię.

d6p52hm

ZOBACZ TEŻ: Komiks - renesans gatunku

I na tym Moore powinien zakończyć, bowiem kolejny tom boleśnie pokazał, że poza erudycją i czystą miłością do Samotnika z Providence autor "Strażników" ma mało do zaoferowania.

Tak jest też w przypadku 3. części "Providence". Sama historia nie wzbudza większych emocji, bo Moore robi dokładnie to samo, co w poprzednich albumach.

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Ponownie dostajemy furę referencji do twórczości i biografii pisarza, "kontrowersyjny" seks, wykańczające wstawki "pisane" i paskudne rysunki Burrowsa. A na deser finał, splatający wszystkie wątki, także te znane z "Neonomiconu". Finał, dodajmy od razu, niczym niezaskakujący.

d6p52hm

Komu mógłbym polecić "Providence"? Ujmę to tak - rzecz tylko dla psychofanów jednego i drugiego twórcy. Ci pierwsi muszą postawić na półce, ci drudzy sprawdzą swoją wiedzę. Reszta nie ma tu czego szukać.

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d6p52hm

Podziel się opinią

Share
d6p52hm
d6p52hm