Trwa ładowanie...

Ponad milion odtworzeń. Czytała i płakała na oczach widzów

Recenzje książek można znaleźć w różnych źródłach. Kiedyś były to głównie gazety i czasopisma, teraz raczej portale internetowe czy media społecznościowe. W ostatnim czasie liderem rekomendacji książek staje się BookTok, który wyrósł na najbardziej dynamiczną i opiniotwórczą społeczność w sieci.

"Książki, które doprowadziły mnie do płaczu" - "Gdzie śpiewają raki" i Człowiek Książki Nela Mańkowska "Książki, które doprowadziły mnie do płaczu" - "Gdzie śpiewają raki" i Człowiek Książki Nela Mańkowska Źródło: Materiały prasowe
d2yn6qs
d2yn6qs

Na początku marca odbył się finał dziewiątej edycji Plebiscytu Książka Roku. W rękach internautów leżał los 130 książek autorów polskich i zagranicznych, nominowanych do tytułu Książki Roku 2023. W sumie oddano 261 tys. głosów w 15 kategoriach. W Kategorii Człowiek Książki zwyciężyła Nela Mańkowska za projekt "Culturomaniaczka".

Wśród nominowanych do tytuły Książka Roku znalazły się osoby, które z literaturą łączy wykształcenie, praca lub po prostu prawdziwa pasja. Na liście znajdziemy krytyków literackich, dziennikarzy, podcasterów, booktuberów, bookstagramerów i booktokerów. Różnią ich doświadczenie, gatunki książek, które czytają, czy formaty prezentacji, które wybierają. Bez wątpienia wszyscy jednak lubią czytać oraz zachęcają do czytania innych i dzielą misję promocji czytelnictwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji

Laureatka Plebiscytu Książka Roku, w kategorii Człowiek Książki, jest BookTokerką. Co to oznacza? Nela Mańkowska promuje i opowiada o literaturze w social mediach, a dokładnie na platformie TikTok, która pod hashtagiem #booktok łączy miłośników książek, autorów, wydawców i influencerów z całego świata, tworząc społeczność wymieniającą się informacjami na temat literatury, rekomendacji książkowych, recenzji.

d2yn6qs

Aby stać się częścią społeczności booktok, wystarczy założyć konto na TikTok, zacząć tworzyć i publikować treści związane z książkami, używając hashtagów takich jak #booktok, #bookrecommendations czy #bookreview. Proste. Każdy może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Sztuką jest jednak zrobić to dobrze i ciekawie. Jeśli osiągnie się poziom Neli Mańkowskiej, to będzie można mieć wpływ na listę wydawniczych bestsellerów w Polsce.

"Stosunkowo niski próg wejścia (TikTok nie wymaga wielkich umiejętności technicznych ani fotograficznych, wystarczy telefon i chęć do nagrywania) sprawia, że platforma w dużym stopniu przyczynia się do demokratyzacji literackiego dyskursu i oddaje głos młodemu pokoleniu" – uważa promotorka książek Magdalena Adamus (@CatusGeekus).

Gala Plebiscytu Książka Roku odbyła się podczas Poznańskich Targów Książki. W czasie ich trwania poruszany był temat wpływu BookToka na rynek wydawniczy oraz na sprzedaż książek. Można było też zauważyć, że kolejki po autografy ustawiały się nie tylko do autorów książek, ale także popularnych booktokerów.

"BookTok to przestrzeń do emocjonalnego przeżywania książek, a nie rozwlekłych literaturoznawczych analiz. Odbiorcy bardzo dobrze reagują na materiały o kontrowersjach w świecie wydawniczym, a jednocześnie bardzo dobrze sprawdzają się listy w stylu ‘5 książek, które doprowadzą cię do łez’, ponieważ użytkownicy platformy chcą czytać książki, które wywołają w nich tak samo intensywne emocje, jak u recenzenta. Zamiast wideoesejów lepiej sprawdzą się tutaj ‘pigułki informacyjne’, skondensowane treści wyciągające z książki to, co najistotniejsze. Więc koniec z laniem wody!" – podsumowuje Magdalena Adamus.

d2yn6qs

Łukasz Dulniak, Head of Operations TikTok poinformował, że w aplikacji TikTok powstało już ponad 29 milionów filmów z hasztagiem #BookTok, dzięki czemu "możemy poznać nowe tytuły i gatunki literackie, wyjść poza dobrze znaną czytelniczą bańkę i otworzyć się na nowe doświadczenia". Jeden z ostatnich hitów na platformie TikTok kryje się pod hasztagiem #booksthatmademecry ("książki, które doprowadziły mnie do płaczu").

Poniżej trzy rekomendowane książki z BookToka z wyjątkowo wzruszającymi historiami, przy których łatwo uronić łzę:

"Gdzie śpiewają raki" Delia Owens - historia Kya zwanej Dziewczyną z Bagien, która została wygnana z miejscowej społeczności po tajemniczej śmierci Chase’a Andrewsa. Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach. Bestseller, który pokochała sama Reese Witherspoon (w 2022 roku wyprodukowano na jego podstawie film).

d2yn6qs

"Słowik" Kristin Hannah – dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.

"Z tej strony Sam" Dustin Thao – Wzruszająca opowieść o nastoletniej miłości Julie i Sama, którą nagle przerywa śmierć. Kilka tygodni po odejściu ukochanego Juli znajduje wiadomość, którą dla niej zostawił. Wspomnienia wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi dojmująca potrzeba, aby ostatni raz usłyszeć zmarłego chłopaka. Film, na którym BookTokerka Nela Mańkowska czyta ostatnie strony książki "Z tej strony Sam" i "zalewa się łzami", zebrał ponad 1 milion odtworzeń w aplikacji.

W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yn6qs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yn6qs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj