Trwa ładowanie...

Pogrzeb Jerzego Urbana. To oni żegnają byłego rzecznika rządu PRL

W Warszawie trwa pogrzeb Jerzego Urbana, który zmarł 3 października w wieku 89 lat. Uroczystość rozpoczęła się w domu pogrzebowym na warszawskich Powązkach Wojskowych. Na pogrzeb byłego naczelnego tygodnika " Nie" przyszło wiele znanych osób - Adam Michnik, Olga Lipińska, Katarzyna Grochola czy Aleksander Kwaśniewski.

Urna z prochami Jerzego UrbanaUrna z prochami Jerzego UrbanaŹródło: Inne
d25nody
d25nody

Śmierć Jerzego Urbana jest prawdopodobnie najszerzej komentowaną informacją w polskiej sieci od początku października. Dość powiedzieć, że pośmiertne opinie na temat zmarłego w wieku 89 lat byłego rzecznika rządu Wojciecha Jaruzelskiego są skrajnie różne. Wybrani politycy związani z PiS i PO oraz część publicystów zwrócili uwagę przede wszystkim na jego propagandową rolę w historii oraz bycie częścią aparatu państwowego PRL. Pozytywniej na jego temat wypowiadali się z kolei m.in. politycy Lewicy, chwaląc go za satyryczne pióro.

We wtorek 11 października o godz. 13 w Domu Pogrzebowym Powązki Wojskowe rozpoczęła się świecka uroczystość pochowania Urbana. Jak można było przewidzieć, przed domem pogrzebowym pojawiły się protestujące osoby. Trzymają między innymi transparent z napisem "Goebbelsourbany padli. Kolej na innych oprawców". 

Protestujący na pogrzebie Jerzego Urbana Inne
Protestujący na pogrzebie Jerzego UrbanaŹródło: Inne, fot: AKPA

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz: Trudno się z tym pogodzić. Odeszli w 2021 roku

Na ostatnie pożegnanie Urbana przyszło wiele znanych osób. Są były prezydent Aleksander Kwaśniewski, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, filozof Jan Hartman, pisarka Katarzyna Grochola oraz reżyserka Olga Lipińska, która swoimi słowami z nekrologu wzbudziła ostatnio ogromną burzę w sieci.

Aleksander Kwaśniewski przemawiał na pogrzebie Jerzego Urbana Inne
Aleksander Kwaśniewski przemawiał na pogrzebie Jerzego UrbanaŹródło: Inne, fot: AKPA
Jan Hartman Inne
Jan HartmanŹródło: Inne, fot: AKPA
Adam Michnik Inne
Adam MichnikŹródło: Inne, fot: AKPA
OIga Lipińska Inne
OIga LipińskaŹródło: Inne, fot: AKPA
Stanisław Bartosik i Katarzyna Grochola Inne
Stanisław Bartosik i Katarzyna GrocholaŹródło: Inne, fot: AKPA

Jak informuje "Super Express", na pogrzebie głos zabrał Aleksander Kwaśniewski. - Wobec generała Jaruzelskiego był niezwykle lojalny, to był jego bohater. Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Ten język, ten styl nie był jego stylem w życiu codziennym. Wydaje mi się, że ta forma, ta chęć prowokacji, była tarczą ochronną - stwierdził.

d25nody

Po zakończeniu uroczystości Urban zostanie pochowany w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych. Warto wspomnieć, że ta informacja wzburzyła sporo osób. Ministerstwo Obrony Narodowej sugerowało na Twitterze, że to prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyraża zgodę na pochówki na Powązkach, więc odpowiada za pogrzeb Urbana na tymże cmentarzu. Rzeczniczka Trzaskowskiego stanowczo odniosła się do sprawy: - To nieprawda i celowa manipulacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25nody
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25nody