Trwa ładowanie...
d1x8xe5

Peter Drucker

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Peter Drucker jest austriackim ekspertem do spraw zarządzania, wykładowcą akademickim, a także teoretykiem i badaczem procesów zarządzania oraz funkcjonowania firm i organizacji non-profit.

Peter Drucker — biografia

Peter Ferdinand Drucker urodził się 19 listopada 1909 roku w niewielkiej wsi Kaasgraben pod Wiedniem. Pochodził z liberalnej rodziny austriackich protestantów. Zarówno jego rodzice, jak i dalsi krewni byli osobami o starannym wykształceniu, dlatego w domu Druckerów często odbywały się dysputy o polityce, społeczeństwie i gospodarce.

Po ukończeniu w 1927 roku Döbling Gymnasium i braku interesujących go ofert pracy Peter Drucker postanowił wyjechać do Hamburga. Tam pracował początkowo jako praktykant w uznanej firmie handlującej bawełną, a następnie zatrudnił się w jednej z gazet o tematyce ekonomicznej. W kolejnych latach przeniósł się do Frankfurtu, gdzie również pisał dla pisma podejmującego temat gospodarki. Poza tym w 1931 roku Peter Drucker otrzymał tytuł doktora prawa międzynarodowego i publicznego na Uniwersytecie Frankfurckim. W 1933 roku po dojściu Adolfa Hitlera do władzy postanowił opuścić Niemcy i zamieszkał w Londynie.

W angielskiej stolicy Peter Drucker podjął pracę w kompanii ubezpieczeniowej, potem zaś jako główny ekonomista w prywatnym banku. To tam także w 1934 roku poślubił Doris Schmitz, którą przed kilkoma laty poznał na Uniwersytecie Frankfurckim. Trzy lata później para wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tam Peter Drucker kontynuował pracę jako konsultant biznesowy. W 1942 roku rozpoczęła się kariera akademicka Petera Druckera. Wtedy to został zatrudniony w Bennington College, następnie od 1952 roku na Uniwersytecie Nowojorskim ze stopniem profesora, a od 1971 w Claremont Graduate University, gdzie powstał instytut jego imienia. Na uczelni w Claremont wykładał do końca swoich dni. Peter Drucker zmarł 11 listopada 2005 roku z przyczyn naturalnych.

Peter Drucker i Doris Schmitz mieli czworo dzieci oraz sześcioro wnucząt. Wnukiem Druckerów jest amerykański przedsiębiorca Nova Spivack.

Peter Drucker – zarządzanie w firmach i fundacjach

Peter Drucker wyznaczył kilka cech, które powinny charakteryzować efektywne zarządzanie. Według niego ma się ono odnosić do ludzi i być osadzone w danej kulturze, a także opierać się na prostych, zrozumiałych wartościach i celach. Ponadto dobre zarządzanie według Petera Druckera prowadzi do możliwości ciągłego uczenia się oraz konieczności komunikowania się między sobą. Wymagane jest jednak, aby posiadało rozbudowany system wskaźników, a także orientację na cel, jakim jest zadowolony klient.

Nowatorska jest również teoria Petera Druckera na temat roli menedżera w przedsiębiorstwie czy organizacji oraz złożoności zadań, które wpisują się w pełnioną przez niego funkcję. Drucker niejednokrotnie rozwijał myśl innowacyjności i wprowadzania nieustannie nowych strategii, które odpowiadają szybko zmieniającej się gospodarce.

Szczególną uwagę w swoich pracach Peter Drucker poświęcił wolontariatowi i organizacjom typu non-profit. Według niego są to instytucje, które dają największe możliwości rozwoju, poznania nowych ludzi oraz samorealizacji.

Za swoją pracę naukowo-badawczą Peter Drucker otrzymał od prezydenta USA George'a W. Busha w 2002 roku Medal Wolności, a nagrodzie towarzyszył tytuł nadany przez opinię publiczną „najwybitniejszego pioniera teorii zarządzania na świecie”.

Peter Drucker – książki

Peter Drucker napisał ponad 40 książek na temat zarządzania, wydanych między 1939 a 2008 rokiem. Jest również współautorem 5 prac zbiorowych, a także autorem 4 monografii. Ponadto prasie branżowej przez kilkadziesiąt lat ukazywały się artykułu Petera Druckera, będące równie cennym źródłem wiedzy o jego teoriach.

Najpopularniejsze tytuły publikacji książkowych Petera Druckera to „Zarządzanie XXI wieku – wyzwania” (1999), „Menedżer skuteczny” (2006) czy „Praktyka zarządzania” (1954).

d1x8xe5

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8xe5
d1x8xe5
d1x8xe5
d1x8xe5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj