Trwa ładowanie...
dhlm5mz

Paweł Lisicki

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Paweł Lisicki to dziennikarz, eseista, publicysta oraz tłumacz. Lisicki był redaktorem naczelnym gazety "Rzeczpospolita" (od 2006 do 2011 r.) oraz redaktorem naczelnym czasopisma "Uważam Rze" (od 2011 do 2012 r.). W 2013 roku Paweł Lisicki objął stanowiska redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy".

Paweł Lisicki - biografia

Paweł Lisicki studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Już jako student Lisicki wykazywał głęboką świadomość oraz chęć działania dla dobra publicznego. Paweł Lisicki był założycielem i liderem Koła Młodych Prawników, należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, natomiast w marcu 1988 roku wstąpił do jawnego Komitetu Założycielskiego NZS UW.

Paweł Lisicki – dziennikarz

Kariera dziennikarska Pawła Lisickiego zaczęła się od pracy w "Życiu Warszawy" (1991-1993 r.). Następnie, dziennikarz podjął współpracę z "Rzeczpospolitą" i pracował w redakcji gazety w latach 1993-2005 (od 2000 roku zarządzał działem "Opinie", a w latach 2004-2005 pracował jako zastępca redaktora naczelnego dziennika).

Paweł Lisicki zakończył współpracę z "Rzeczpospolitą" ze względu na różnice zdań. Dziennikarz sprzeciwił się zwolnieniu Bronisława Wildsteina, który musiał odejść z redakcji, po tym jak opublikował tak zwaną listę Wildsteina i skonfliktował się z redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej" (ówcześnie był nim Grzegorz Gauden). Po odejściu Lisieckiego z "Rzeczpospolitej", dziennikarz kierował zespołem, który przygotowywał się do stworzenia nowego dziennika (pomysłodawcą tej idei był Michał Sołowow).

W latach 2006-2011 Lisicki sprawował funkcję redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", a następnie w latach 2011-2012 kierował tygodnikiem "Uważam Rze". W 2013 roku Paweł Lisicki zaczął pisać dla "Do Rzeczy" oraz stał się współwydawcą oraz redaktorem naczelnym tegoż tygodnika.

Lisicki Paweł jest zwolennikiem mediów tożsamościowych, które mają za zadanie przede wszystkim tworzyć wspólnotę odbiorców.

Paweł Lisicki – książki

Lisicki jest autorem tekstów publicystycznych oraz esejów. Wśród najnowszych autorskich publikacji Pawła Lisieckiego, znajdziemy takie pozycje, jak: "Czy Jezus jest Bogiem?", "Tajemnica Marii Magdaleny", "Dżihad i samozagłada Zachodu", "Luter: Ciemna strona rewolucji", "Krew na naszych rękach?".

W 2013 roku Piotr Gursztyn przeprowadził wywiad z Pawłem Lisickim, który opublikowano pod nazwą - "Po prostu Uważam Rze. Z Pawłem Lisickim rozmawia Piotr Gursztyn:".

W latach 90. Lisicki przetłumaczył trzy książki: "Zaćmienie Boga" pióra Martina Bubera, "Heidegger i narodowy socjalizm" autorstwa Victora Fariasa (w przekładaniu książki uczestniczył również Robert Marszałek) oraz Natura Katolicyzmu, napisana przez Karla Adama.

Paweł Lisicki – nagrody

Działalność publicystyczna Pawła Lisieckiego stoi na wysokim poziomie, o czym mogą poświadczyć nagrody i wyróżnienia przyznane dziennikarzowi. Został odznaczony m.in.:

  • Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego – przyznaną w 1998 roku za eseje zgromadzone w książce Doskonałość i nędza.
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – odznaczeniem nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku, za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia dziennikarskie, które służą dobru kraju.
  • Głowną Nagrodą Wolności Słowa za rok 2016 – nagrodą przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2017 roku, za publikację Lisieckiego pod tytułem :Krew na naszych rękach?".
dhlm5mz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj