Trwa ładowanie...
d2olowy

Martin Buber

Filozof i eseista żydowski piszący w języku niemieckim.
Urodził się w Wiedniu, dzieciństwo spędził we Lwowie. W latach 1896-1900 studiował filozofię i historię sztuki w Wiedniu, Lipsku, Berlinie. W 1901 został redaktorem syjonistycznego pisma "Die Welt", a w 1916 roku stworzył najpoważniejszy miesięcznik niemieckiego żydostwa "Der Jude", który był wydawany do 1924 roku. Od 1924 do 1933 był profesorem filozofii religii i etyki żydowskiej we Frankfurcie n. Menem. W 1938 znalazł się w Palestynie, gdzie został profesorem socjologii religii na Uniwersytecie Hebrajskim. Współkierował ruchem Yihud, dążącym do porozumienia arabsko-żydowskiego i stworzenia dwunarodowego państwa. Był pierwszym przewodniczącym Akademii Nauk Izraela. Zmarł w Jerozolimie.
Zasadnicze znaczenie dla jego myślenia miał problem różnicy między odnoszeniem się do rzeczy lub obserwowanego przedmiotu i do człowieka, do "Ty", do którego się zwraca i który zwraca się do niego. Przedmioty nieożywione są obserwowane, z ludźmi toczy się dialog.

Martin Buber
Data urodzenia

31.12.1877

Data śmierci

31.12.1964

Bibliografia
d2olowy

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy
d2olowy
d2olowy
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj