Trwa ładowanie...
d3pk2og

Paweł Kowal

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Paweł Kowal jest politykiem, związanym z prawicą, byłym europarlamentarzystą, a z wykształcenia historykiem.

Paweł Kowal - życiorys i działalność

Paweł Kowal urodził się 22 lipca 1975 r. w Rzeszowie. Ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował także w Warszawie, gdzie otrzymał tytuł doktora w PAN. Działalność badawczą łączył z pracą w Kancelarii Premiera. Niedługo później objął stanowisko dyrektora w Departamencie Współpracy z Zagranicą i Integracji Europejskiej w MKiDN. W kolejnych latach Paweł Kowal stał na czele Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, a następnie został kierownikiem Biura Prasowego Prezydenta Warszawy. W międzyczasie działał także jako historyk, współtworząc projekt Muzeum Powstania Warszawskiego.

Paweł Kowal był między 2005 a 2009 r. posłem na Sejm. Przez rok pełnił funkcję sekretarza stanu w MSZ. Był także europarlamentarzystą w latach 2009-2014. W Brukseli zaangażował się w działania europejskich konserwatystów i podjął się polepszania stosunków z Ukrainą. Od lipca 2009 r. do lutego 2011 r. był związany z Prawem i Sprawiedliwością. Następnie Paweł Kowal przyłączył się do partii Polska Jest Najważniejsza, w której pozostał do stycznia 2014 r. Kolejne miesiące spędził w partii Polska Razem Jarosława Gowina. W 2011 r. przez trzy miesiące zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Po 2015 r. Paweł Kowal oficjalnie odsunął się od polityki, ale nadal zasiada w partii Polska Razem.

Otrzymał kilka odznaczeń, w tym krajowych i zagranicznych. W Polsce były to m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Nagroda "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia. Paweł Kowal został także nagrodzony w Portugalii i na Ukrainie, gdzie otrzymał kolejno Krzyż Wielki Orderu Zasługi oraz Order trzecie stopnia za pozytywny wkład w stosunki między Polską a Ukrainą.

Paweł Kowal - rodzina

Żona Pawła Kowala ma na imię Justyna. Para ma czwórkę dzieci: Lecha, Anię, Olgę i Jana. Bratem Pawła Kowala jest Grzegorz Kowal, skazany za pedofilię. Niektóre źródła twierdzą również, że polityk jest spokrewniony z Heleną Łuczywo, wieloletnią redaktorką Gazety Wyborczej, córką komunistycznego działacza Ferdynanda Łuczywo.

Paweł Kowal - książki

Paweł Kowal zajmuje się tematyką stosunków międzynarodowych, a w szczególności Polski ze wschodnimi sąsiadami oraz Unią Europejską.

Paweł Kowal jest autorem książek takich jak:

  • "Między Majdanem a Smoleńskiem. Rozmawiają Piotr Legutko i Dobrosław Rodziewicz";
  • "Krajobrazy z Mistralami w tle";
  • "Koniec systemu władzy. Polityka ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1986–1989" - za tę książkę otrzymał Nagrodę im. prof. Tomasza Strzembosza.

Paweł Kowal we współpracy z innymi autorami napisał także:

  • "Jaruzelski. Życie paradoksalne" z Mariuszem Cieślikiem - w książce obaj autorzy analizują motywy działania Jaruzelskiego na bazie wątków biografii generała;
  • "Nie jesteśmy ukrainofilami";
  • "Państwo polskie wobec Polaków na Wschodzie";
  • "Włodzimierz Bączkowski. O wschodnich problemach Polski. Wybór pism";
  • "Wymiar wschodni” UE – szansa czy idée fixe polskiej polityki?".
d3pk2og

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pk2og
d3pk2og
d3pk2og