Trwa ładowanie...
d2dnddd

Jarosław Gowin

wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Jarosław Gowin - życiorys, rodzina

Jarosław Gowin urodził się w 1961 r. w Krakowie jako syn Ludwika i Aliny, którzy działali w Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość". Studiował historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w tym czasie wstąpił również do "Solidarności". W latach 80. odbył staż na Uniwersytecie Cambridge, a w roku 1985 otrzymał tytuł magistra. Pracował w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz w Społecznym Instytucie Wydawniczym „Znak” jako redaktor naczelny miesięcznika "Znak".
Stopień doktora otrzymał w Instytucie Nauk Politycznych PAN w 2001 r.
Prywatnie Jarosław Gowin jest żonaty z Anną i ma troje dzieci: Zbigniewa, Weronikę i Ziemowita. Ma również jednego wnuka.

Jarosław Gowin - działalność polityczna

Po zmianie ustroju związał się z Forum Prawicy Demokratycznej i Unią Wolności, ale nie był ich członkiem. W 2005 r. dostał się do Senatu jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Dwa lata później był na pierwszym miejscu listy PO do Sejmu. Udało mu się otrzymać mandat poselski. Wtedy też dołączył do partii. Wkrótce stał się członkiem zarządku krajowego PO.

Od listopada 2011 r. do kwietnia 2013 r. był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Kandydował w wyborach na przewodniczącego PO, ale przegrał. W tym samym roku odszedł z partii.

Współpracował z partią Polska Jest Najważniejsza oraz ze Stowarzyszeniem "Republikanie". Utworzył akcję społeczną "Godzina dla Polski", która przekształciła się w partię Polska Razem, której był prezesem. W 2014 r. startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale jego ugrupowanie nie osiągnęło progu wyborczego. W tym samym roku stał się przewodniczącym
nowego klubu parlamentarnego - Sprawiedliwa Polska, który podjął współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. Wszedł także w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego z powołania prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W 2015 r. kandydował do Sejmu z ostatniej pozycji PiS-u w okręgu krakowskim. Po otrzymaniu mandatu, zasiadł w klubie partii. W listopadzie tego roku objął urząd wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.

W listopadzie 2017 ogłosił utworzenie nowego ugrupowania o nazwie Porozumienie.

Jarosław Gowin - książki

Książki Jarosława Gowina dotyczą tematyki katolicyzmu. Podejmuje także tematy filozoficzne i polityczne.

d2dnddd

Podziel się opinią

4
1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dnddd
d2dnddd
d2dnddd