Trwa ładowanie...
dr8vorh
dr8vorh

Orson Scott Card

Orson Scott Card.jpg Materiały wydawcy
Orson Scott Card.jpg

Pisarz amerykański. Jeden z najsławniejszych i najbardziej popularnych autorów science fiction i fantasy. Jest także autorem sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i esejów.

Debiutował w wieku 26 lat opowiadaniem Gra Endera, które później zostało rozbudowane do rozmiarów powieści. Zarówno Gra Endera, jak i drugi tom cyklu, Mówca Umarłych, zdobyły obie najważniejsze nagrody SF - Hugo i Nebulę.

Także kolejne tomy (Ksenocyd i Dzieci Umysłu) cieszyły się i nadal cieszą ogromną popularnością. Oprócz cyklu o Enderze Card napisał wiele powieści i opowiadań. Do jego najsłynniejszych utworów należą: cykl o Alvinie Stwórcy, Glizdawce, Wołanie Ziemi oraz Badacze czasu - odkupienie Krzysztofa Kolumba. W twórczości Carda zawsze ogromną rolę odgrywa wyznawana przez niego religia mesjanistyczna (jest członkiem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, popularnie zwanego Mormonami).

Orson Scott Card jest znakomitym "opowiadaczem" - niewielu pisarzy potrafi snuć narrację w równie zajmujący sposób. Mimo trudnych początków kariery, od połowy lat osiemdziesiątych należy do ścisłej czołówki autorów SF, a jego książki rozchodzą się na całym świecie w wielomilionowych nakładach.

Jest wykładowcą na Uniwersytecie Południowej Wirginii.

Orson Scott Card
Miejsce urodzenia

Richland, Washington, Stany Zjednoczone

Bibliografia
dr8vorh

Podziel się opinią

Share
dr8vorh

dr8vorh
dr8vorh
dr8vorh