Trwa ładowanie...
d2s5wub
29-09-2023 09:20

Opowieści z zaczarowanego lasu (#11). Opowieści z zaczarowanego lasu. Pigmeje / książka + CD audio. MITY GRECKIE

książka
Oceń jako pierwszy:
d2s5wub
Opowieści z zaczarowanego lasu (#11). Opowieści z zaczarowanego lasu. Pigmeje / książka + CD audio. MITY GRECKIE
Tytuł oryginalny

Tanglewood Tales for Boys and Girls. The Pygmies

Forma wydania

Audiobook CD

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Opowieść o olbrzymie Anteuszu, mądrym i silnym Herkulesie i małych ludzikach zwanych Pigmejami. Czy Anteusz przyjaźnił się z Pigmejami? Co go odróżniało od zwykłego człowieka? W jaki sposób rosła jego siła i czy został pokonany? Poczytaj-posłuchaj historii o małych i dużych, o słabości i sile, o strachu i odwadze.
„Opowieści z zaczarowanego lasu Nathaniela Hawthorne’a” są piękną i bezpretensjonalną interpretacją mitologii. Wystrzegając się bombastycznego stylu, z dużym poczuciem humoru, autor prowadzi nas przez „zaczarowany las” – sugestywny, tajemniczy, zaludniony przez nimfy, fauny, bogów i herosów. Ten przystępny, przyjazny dzieciom tekst (nie wznawiany w Polsce od lat 20-stu i szczęśliwie „odkopany” przez Bukę!) zyskał nagle parę sprzymierzeńców – oto Jego Ilustratorska Wysokość Józef Wilkoń zgodził się namalować „las zaczarowany”, a Maciej Rychły z kwartetu Jorgi ilustruje go muzycznie (…) Amerykański XIX-wieczny romantyk powraca do naszych bibliotek w asyście Wilkonia, ozdobiony muzycznymi obrazami Rychłego, które sprawiają, że mitologia przemawia do wszystkich zmysłów. Próżność bogów z Olimpu zostaje zaspokojona – Joanna Olech.

Opowieści z zaczarowanego lasu (#11). Opowieści z zaczarowanego lasu. Pigmeje / książka + CD audio. MITY GRECKIE
Numer ISBN

978-83-64690-42-6

Wymiary

140x270

Oprawa

twarda

Recenzja

Wydawnictwo Buka jest jedną z oficyn, które zwykle określa się mianem „niszowych”, jej literacki i artystyczny profil nie wiąże się z gustami i przyzwyczajeniami estetycznymi rodziców i bibliotekarzy, lecz wynika z przyjętej koncepcji programowej. Wedle tej koncepcji nie książka ma zniżać się do czytelnika, lecz wymagać, by czytelnik sam do niej dorósł. Wychowawcze i kulturotwórcze konsekwencje takiej postawy są oczywiste.
Buka wydaje znakomite dzieła literackie przeznaczone dla dzieci (Saint-Exupéry, Wawiłow, Kern, Janczarski, Czerwińska-Rydel, Frączek). Książce, przygotowanej na świetnym poziomie graficznym, towarzyszy zawsze płyta, na której nagrany jest tekst literacki (znakomite wykonania: Anna Dymna, Jan Englert, Adam Ferency, Henryk Talar, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Magdalena Zawadzka, Wiktor Zborowski). Sprawą trudną do przecenienia jest fakt, iż recytacji aktorskiej towarzyszy muzyka, specjalnie skomponowana na potrzeby wydawnictwa. Jest to muzyka oryginalna, współczesna i przystępna dla odbiorcy. To ewenement wobec całkowitego wyjałowienia, skarlenia, w końcu zaniku twórczości artystycznej związanej z kulturą muzyczną dzieci.
Projekt Buki wykracza poza niewielkie przedsięwzięcia wydawnicze. Buka proponuje przygotowanie Opowieści z zaczarowanego lasu Nathaniela Hawthorne'a, niewznawianego od bez mała 30 lat. Jest to pomysł znakomity, godzien gorącej rekomendacji. Znajomość mitologii jest konieczna dla ukształtowania kulturowej i literackiej świadomości młodego pokolenia, a nikt jak Hawthorne nie przybliża motywów mitologicznych dzieciom. Polskie opracowania są albo zdezaktualizowane albo zaledwie cząstkowe. Hawthorne przedstawia mitologię grecką w sposób bliski dziecku, rozwija wyobraźnię, porządkuje zdarzenia i postaci, zaciekawia. Wybór tekstu jest więc pod każdym względem trafny. Wydawca zapowiada, że – jak zwykle w przedsięwzięciach Buki – książce towarzyszyć będzie płyta; czytany tekst wzbogaci oryginalna muzyka. Dobór wszystkich współpracowników (m.in. Józef Wilkoń!!!) gwarantuje najwyższy poziom artystyczny.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s5wub
d2s5wub
d2s5wub
d2s5wub