Trwa ładowanie...
d1m33pu

Okultura Wydawnictwo

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Wydawnictwo Okultura znane jest z książek, które w artystyczny, często alternatywny sposób poruszają wątki dotyczące psychologii, antropologii, a nawet tak rzadko obecnych we współczesnej literaturze tematów, jak magia, okultyzm czy ezoteryka. Wydawnictwo powstało w 2001 roku i do dziś wydało ok. 60 pozycji. Nazwa Okultura pochodzi od łacińskiego słowa occultus, które oznacza tajemny, skryty, a funkcję dyrektora wydawnictwa pełni obecnie Dariusz Misuna (dane na Marzec 2018).

Okultura - historia

Jak wiadomo początkiem, który zaowocował powstaniem wydawnictwa Okultura, była utworzona w ok. 1997 roku strona internetowa. Publikowane na niej treści dotyczyły często kontrowersyjnej tzw. myśli transgresyjnej, czyli dziedziny w psychologii i filozofii, która zajmuje się badaniem zjawiska przekraczania przez człowieka granic moralnych, duchowych, a nawet norm społecznych, którą w Polsce zajmował się m.in. psycholog Józef Kozielecki i Maria Janion (redaktor i współautorka serii Transgresje). Wraz ze wzrostem popularności tej dziedziny, strona została przekształcona w wydawnictwo, które z powodzeniem działa do dziś nie tylko na szczeblu wydawniczym, ale również w postaci np. sklepu internetowego.

Okultura – wydawnictwo

Wydawnictwo Okultura istnieje oficjalnie od 1 maja 2001 roku, a jego myślą przewodnią jest chęć przedstawienia historii nurtu transgresji niezależnie od źródła jego pochodzenia. Pierwsza wydaną przez Okulturę książka to ''Krótkie eseje o prawdzie'' autorstwa Aleistera Clowreya. Obecnie linia wydawnictwa podzielona jest na sześć serii: wspomniane Transgresje, w której znalazły się książki dotyczące pokonywania wyuczonych wzorców, Ezoterra, której myślą przewodnią jest cała gama pozycji poświęconych wizji kultury zarówno z perspektywy jej historii, jak i przyszłości. Trzecia seria Bibliotheca Crowleya zawiera książki z bibliografii Aleistera Crowleya - znanego szachisty, który zajmował się również okultyzmem i mistycyzmem. Kolejną, czwartą odsłoną dzieł wydawnictwa jest Scentia Psychedelica, seria, w której znalazły się pozycje z nurtu tzw. literatury psychodelicznej. Przedostatnim jest chyba najbardziej znany dział Transwizje, gdzie znajdują się dzieła z dziedziny psychologii, a szósta seria nazwana Corpus hermeticum zawiera nowości z dziedziny szeroko pojętej ezoteryki.

Okultura – książki/autorzy

Do najbardziej znanych autorów wydawanych w Okulturze należą zarówno klasyczni, jak i Ci bardziej współcześni pisarze (wydawnictwo otwarte jest na nowych autorów, którzy mogą przesyłać swoje teksty poprzez stronę internetową). Dobrym przykładem autorów klasycznych mogą być twórcy z dziedziny zajmującej się magią. Obok wspomnianego Aleistera Clowreya, któremu poświęcono całą oddzielną serię, wymienić można m.in. Austina Osmana Spare'a, Israela Regardie czy Phila Hine'a. Na swoim profilu w mediach społecznościowych Oklutura podkreśla, że ważną częścią działalności wydawnictwa jest również twórczość takich sław jak Alejandro Jodorowski znany ze swoich dokonań reżyserskich czy Robert Anton Wilson, współautor popularnej ''Trylogii Illuminatus!''.

Okultura – dodatkowa działalność

Poza działalnością wydawniczą Okultura prowadzi m.in. swój własny sklep internetowy, gdzie można zamówić wydawane pozycje. Od 2011 roku Okultura wydaje również dwa kwartalniki, pierwszy zatytułowany ''Trans/wizje – pismo psychoaktywne'' zgodnie z myślą przewodnią zawiera publikacje na tematy kulturalno-społeczne oraz te związane z działalnością wydawnictwa, czyli nurtami filozoficznymi i psychologicznymi. Drugi ''Hermaion'' jest magazynem związanym z dziedziną ezoteryki. Okultura jest także organizatorem festiwalu Trans/wizje, którego pierwsza edycja odbyła się 16 października 2011 roku w Warszawie z okazji premiery pierwszego numeru wspomnianego czasopisma o tym samym tytule. Sukces i pozytywne przyjęcie festiwalu spowodowało, że Okultura na stałe zagościła na kulturowej mapie Polski (głównie Warszawy, gdzie znajduje się siedziba wydawnictwa). Na stronie internetowej Okultury prowadzony jest serwis informacyjny, na którym można dowiedzieć się o najbliższych wydarzeniach związanych z wydawaną tematyką. Wiele z nich organizuje samo wydawnictwo, jak choćby ''Spotkania z Okulturą'' - cykl spotkań towarzyszący premierom kolejnych publikacji (ok. 5 rocznie) czy ''Festiwal Okultury'', którego ostatnia edycja odbyła się na piętnastolecie działalności wydawnictwa w 2016 roku.

d1m33pu
Okultura Wydawnictwo
Rok powstania

1 maja 2001

Adres

skr. poczt. 435

Kod i miasto

00-950, Warszawa

Adres WWW strony internetowej

http://okultura.pl/

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m33pu
d1m33pu
d1m33pu