Trwa ładowanie...
d2bl827

Aleister Crowley

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna, fot: Wide World Photos

Aleister Crowley to brytyjski okultysta, mistyk, alpinista i pisarz żyjący w latach 1875–1947. Większość życia poświęcił na formułowanie własnego systemu religijno-filozoficznego znanego jako Thelema. Za życia cieszył się złą sławą ze względu na zażywanie narkotyków, biseksualność i krytykowanie społeczeństwa.

Aleister Crowley – życiorys

Aleister Crowley urodził się 12 października 1875 roku jako Edward Alexander Crowley w angielskiej rodzinie konserwatywnych protestantów należących do nurtu braci plymuckich. Dorastanie w domu rodzinnym zraziło Crowleya do religii. Studia odbył w kolegium Trinity College Uniwersytetu w Cambridge, oddają się pasji do literatury, poezji i filozofii.

W 1898 roku Aleister Crowley wstąpił do Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, stowarzyszenia okultystyczno-ezoterycznego inspirowanego dziedzictwem różokrzyżowców. Zainteresowaniami Aleistera Crowleya były rownież magia, alchemia, astronomia i buddyzm. W 1904 roku Crowley poślubił Rose Edith Kelly, a podczas podróży poślubnej, jak twierdził, miał objawienie i został natchniony do spisania "Księgi Prawa". Mistyk założył własny zakon Argentum Astrum (A∴A∴), czyli Zakon Srebrnej Gwiazdy, przeznaczony dla wyznawców Thelemy. W 1912 roku wstąpił do kolejnego ezoterycznego zakonu Ordo Templi Orientis, dzięki czemu zwiększył zasięg swojej filozofii.

Crowley rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną w 1909 roku, a w 1929 poślubił pochodzącą z Nikaragui Marię. Ostatnie lata życia spędził w Niemczech i Wielkiej Brytanii, swoje poglądy promował aż do śmierci w 1947 roku.

Filozofia Aleistera Crowleya

Stworzona przez Aleistera Crowleya Thelema określana jest jako religia, czy też raczej nowy ruch religijny lub doktryna mistyczno-religijna. Zgodnie z zapisami spisanej przez mistyka "Księgi Prawa" człowiek powinien poszukiwać własnej ścieżki i działać w zgodzie z samym sobą, dzięki czemu będzie żył w zgodzie ze wszechświatem, którego stanowi część. Podstawowym prawem Thelemy jest więc postępowanie według własnej woli. Doktryna Crowleya zapożyczała elementy ze wschodnich ruchów religijnych, buddyzmu czy ezoteryki, wiązała się też z praktyką magii ceremonialnej.

Aleister Crowley – książki

Aleister Crowley zostawił po sobie dziesiątki tekstów, a wśród nich opowiadania, eseje i poematy, z których większość prezentowała jego mistyczne poglądy i miała na celu nauczanie i przekazanie jego filozofii. Napisane przez Crowleya powieści również opierają się na jego przekonaniach i mistycznych doświadczeniach.

Za największe dzieło Aleistera Crowleya traktujące o opracowanej przez niego doktrynie Thelemy uznaje się "Liber AL vel Legis", czy też "Księgę Prawa", stanowiącą najważniejszy tekst poświęcony mistycznemu nurtowi. Kolejną publikacją istotną dla Thelemitów, czyli zwolenników systemu religijno-filozoficznego Crowleya, jest "Księga kłamstw". Interesującą pozycją tego autora jest "Atlantyda. Zaginiony kontynent", czyli napisane w formie powieści wyobrażenie magicznego społeczeństwa.

Wśród licznych publikacji Aleistera Crowleya znajdują się przetłumaczone na polski traktaty, eseje, poematy i pamflety takie jak:

  • "Księga jogi i magii" (1992),
  • "AHA!" (2010),
  • "Inwokacja Horusa" (2011),
  • "Ekwinokcjum bogów" (2012),
  • "Hymn do Pana" (2013),
  • "Liber CLXI. Odnośnie Prawa thelemy" (2014),
  • "Księga Thota. Tarot Egipcjan" (2016),
  • "Liber alef. Księga mądrości lub szaleństwa" (2017).
Aleister Crowley
Miejsce urodzenia

Royal Leamington Spa, Anglia

Data śmierci

01.12.1947

Miejsce śmierci

Hastings, Anglia

Bibliografia
d2bl827

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827
d2bl827
d2bl827
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj