Trwa ładowanie...
d4g2a4h
d4g2a4h

Od dwóch tysięcy lat

książka
Oceń jako pierwszy:
Od dwóch tysięcy lat
Tytuł oryginalny

De două mii de ani…

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
d4g2a4h
Od dwóch tysięcy lat
Materiały prasowe
Od dwóch tysięcy lat

Utrzymana w poetyce dziennika powieść przedstawia losy żydowskiego intelektualisty w międzywojennej Rumunii, w czasach narastającego antysemityzmu i gwałtownych napięć.

Autor zastanawia się, co to znaczy być Żydem w obliczu niebezpiecznej radykalizacji poglądów, portretuje ludzi i panujące wśród nich nastroje, przyjmując postawę uważnego i wrażliwego obserwatora. Ta wydana w 1934 roku, przenikliwa, niemal złowieszcza, a dziś zadziwiająco aktualna książka to nie tylko próba uchwycenia momentu dziejowego i naszkicowania charakteru epoki, ale też „ryzykowny akt szczerości” autora, który w świecie powszechnego rozgorączkowania stara się zachować jasność umysłu, broniąc swojego prawa do samotności.

Od dwóch tysięcy lat
Numer ISBN

978-83-66505-08-7

Wymiary

124x194

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

336

Język

polski

Fragment

Wyjątkowo trudno śledzić dzień po dniu stopniowe nasilanie się wrogości. Nagle zdajesz sobie sprawę, że jesteś otoczony ze wszystkich stron, i nie masz pojęcia, kiedy i jak się to stało. Drobne, rozproszone zdarzenia, gesty pozbawione większej wagi, niewinne pogróżki bez pokrycia. Dziś utarczka w tramwaju, jutro artykuł w gazecie, pojutrze wybita szyba. Wszystkie te rzeczy wydają się zwyczajne, niepowiązane, pół serio. Potem, jednego ranka, czujesz, że nie masz czym oddychać.

Jeszcze trudniejsze do zrozumienia jest to, że nikt, zupełnie nikt, kto jest w to wszystko zamieszany, nie ponosi żadnej winy.

d4g2a4h

Podziel się opinią

Share
d4g2a4h
d4g2a4h

d4g2a4h
d4g2a4h
d4g2a4h