Trwa ładowanie...

Gargantuiczna suma za obraz. Padł rekord

Cena obrazów Wojciecha Fangory znów pobiła rekord. Podczas ostatniej licytacji w 2020 r. "M22" został sprzedany za sumę przekraczającą 7,3 mln złotych. To, jak się okazuje, najwyższa kwota wylicytowana za pojedynczy obraz w Polsce.

Licytacja obrazu Wojciecha Fangora "M22"Licytacja obrazu Wojciecha Fangora "M22"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
dvu4jzd
dvu4jzd

Wojciech Fangor był słynnym polskim malarzem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a po otrzymaniu dyplomu był docentem na uczelni. W 1958 r. razem ze Stanisławem Zamecznikiem zaprezentował "Studium przestrzeni", który był pierwszym environmentem w Polsce.

"M22" to obraz, który powstał w 1969 r. Rok później, po raz pierwszy, został zaprezentowany na indywidualnej wystawie Fangora w Muzeum Salomona R. Guggenheima.

Obraz Wojciecha Fangora sprzedany za kosmiczną sumę

Obraz Wojciecha Fangora wylicytowano podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna", która była ostatnią w przemijającym roku i odbyła się w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum.

dvu4jzd

"M22" wylicytowano na 6,2 mln złotych, jednak po doliczeniu dodatkowych opłat kwota wzrosła do 7 mln 316 tys. zł. To, jak się okazuje, najdrożej sprzedany obraz w Polsce i najdrożej sprzedane dzieło Wojciecha Fangora.

Warto wspomnieć o poprzednim rekordzie, który również ustanowił obraz Wojciecha Fangora. Podczas licytacji w 2018 r. dzieło "M39" zostało sprzedane za 4,7 mln złotych. Był to najdroższy obraz sprzedany w Polsce. Do października 2019 r. również najdroższe dzieło sztuki na polskim rynku aukcyjnym

Zobacz także: "Bitwa pod Grunwaldem". Historia słynnego obrazu Jana Matejki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvu4jzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj