Trwa ładowanie...
d1zmuo8

Nobel 2019 dla Tokarczuk? Nie milkną spekulacje

Na międzynarodowym forum literackim pojawiły się pierwsze spekulacje na temat Nobla w dziedzinie literatury. Jednym z faworytów do tej nagrody ma być, zdaniem bibliofilów, Polka: Olga Tokarczuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk ma w swoim dorobku nagrodę Man Booker International Prize
Olga Tokarczuk ma w swoim dorobku nagrodę Man Booker International Prize (East News)
d1zmuo8

Czy powinniśmy brać tę spekulację za godną uwagi, czy traktować ją za wymysł nadgorliwych miłośników przeglądania statystyk? Na refleksję zasługuje fakt, że na wspomnianym forum przesiadują wierni fani, którzy z oszałamiającą częstotliwością sprawdzają, jakie książki są wypożyczane ze Svenska Akademiens Nobelbibliotek.

Zobacz też: Olga Tokarczuk bez nagrody Man Booker International 2019. Laureatką Jokha Alharthi

Jak twierdzą niektórzy z nich, nazwisko Tokarczuk pojawia się często. Na tyle często, że nie może to być zwykły przypadek. Poza tym, jeśli cofnąć się o dwa lata: 20 lipca 2017 r. jeden z użytkowników wyżej wspomnianego forum policzył, że wszystkie kopie czterech powieści Kazuo Ishiguro są wypożyczone do końca lipca/początku sierpnia owego roku. I teraz uwaga: Ishiguro w październiku dostał literacką nagrodę Nobla.

Idąc dalej tym tropem, przypomnijmy, że w ubiegłym roku w mediach pojawiły się informacje, jakoby "Tokarczuk" było jednym z nazwisk proponowanych przez szwedzkich bibliotekarzy do Nowej Nagrody Literackiej nazywanej podówczas alternatywnym Noblem.

d1zmuo8

Poza tym, "Prowadź swój pług przez kości umarłych" po przekładzie na język angielski jest obecnie jedną z najchętniej czytanych i recenzowanych książek przez dziennikarzy poza granicami naszego kraju.

Więc choć bukmacherzy jeszcze oficjalnie nie wytypowali żadnych nazwisk, to już teraz możemy mieć cichą nadzieję, że w tym roku elitarna nagroda może przypaść w udziale naszej rodaczce. Trzymanie kciuków nie zawadzi.

Zobacz też: Olga Tokarczuk podbija Stany Zjednoczone. Jej książka jest czytelniczym hitem

d1zmuo8

Podziel się opinią

Share
d1zmuo8
d1zmuo8