Trwa ładowanie...
ycipk-1fvlod

Nobel 2019 dla Tokarczuk? Nie milkną spekulacje

Na międzynarodowym forum literackim pojawiły się pierwsze spekulacje na temat Nobla w dziedzinie literatury. Jednym z faworytów do tej nagrody ma być, zdaniem bibliofilów, Polka: Olga Tokarczuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk ma w swoim dorobku nagrodę Man Booker International Prize
Olga Tokarczuk ma w swoim dorobku nagrodę Man Booker International Prize (East News)
ycipk-1fvlod

Czy powinniśmy brać tę spekulację za godną uwagi, czy traktować ją za wymysł nadgorliwych miłośników przeglądania statystyk? Na refleksję zasługuje fakt, że na wspomnianym forum przesiadują wierni fani, którzy z oszałamiającą częstotliwością sprawdzają, jakie książki są wypożyczane ze Svenska Akademiens Nobelbibliotek.

Zobacz też: Olga Tokarczuk bez nagrody Man Booker International 2019. Laureatką Jokha Alharthi

Jak twierdzą niektórzy z nich, nazwisko Tokarczuk pojawia się często. Na tyle często, że nie może to być zwykły przypadek. Poza tym, jeśli cofnąć się o dwa lata: 20 lipca 2017 r. jeden z użytkowników wyżej wspomnianego forum policzył, że wszystkie kopie czterech powieści Kazuo Ishiguro są wypożyczone do końca lipca/początku sierpnia owego roku. I teraz uwaga: Ishiguro w październiku dostał literacką nagrodę Nobla.

ycipk-1fvlod

Idąc dalej tym tropem, przypomnijmy, że w ubiegłym roku w mediach pojawiły się informacje, jakoby "Tokarczuk" było jednym z nazwisk proponowanych przez szwedzkich bibliotekarzy do Nowej Nagrody Literackiej nazywanej podówczas alternatywnym Noblem.

Poza tym, "Prowadź swój pług przez kości umarłych" po przekładzie na język angielski jest obecnie jedną z najchętniej czytanych i recenzowanych książek przez dziennikarzy poza granicami naszego kraju.

Więc choć bukmacherzy jeszcze oficjalnie nie wytypowali żadnych nazwisk, to już teraz możemy mieć cichą nadzieję, że w tym roku elitarna nagroda może przypaść w udziale naszej rodaczce. Trzymanie kciuków nie zawadzi.

ycipk-1fvlod

Zobacz też: Olga Tokarczuk podbija Stany Zjednoczone. Jej książka jest czytelniczym hitem

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1fvlod

ycipk-1fvlod
ycipk-1fvlod