Nie żyje Jacek Trznadel. Miał 91 lat
Zmarł ceniony pisarz, poeta, tłumacz, krytyk i historyk literatury. Jacek Trznadel odszedł w wieku 91 lat. Informację o jego śmierci przekazała PAP jego przyjaciółka, dziennikarka Hanna Sikorska.
Jacek Trznadel (ur. w Olkuszu w 1930 r. ) późno objawił się jako poeta. Był już znanym naukowcem i krytykiem, ale też tłumaczem. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, po drugim roku przeniósł się na studia do Warszawy. Pracę magisterską napisał na temat poezji Mieczysława Jastruna, w duchu, jak sam przyznał po latach, zgodnym z wytycznymi socrealizmu, czym nie była obciążona już jego późniejsza praca doktorska o twórczości Leśmiana.
W latach 50. uchodził za obiecującego krytyka literackiego. W 1956 r. po dojściu do władzy Władysława Gomułki, "na fali naiwnego uniesienia możliwością wywalczenia prawdy w życiu społecznym", jak wspomina Trznadel na swojej stronie internetowej, zapisał się do PZPR. Fascynacja ustrojem sięgała tak daleko, że jak wspominał w książce "Blizny po ukąszeniu", portret Stalina zajmował w jego domu honorowe miejsce.
Pod koniec lat 60. wykładał język polski na Sorbonie. Po agresji na Czechosłowację rozważał zwrócenie legitymacji partyjnej, ale zrobił to dwa lata później, po powrocie do kraju.
Zobacz wideo: Trudno się z tym pogodzić. Odeszli w 2021 roku
W latach 60. ukazały się jego eseje literackie "Róże trzecie" (1966) oraz kolejne tomy wierszy: "Wyjście" (1964), "Gdzie indziej" (1971), "Rana" (1974). W 1978 r. opublikował dwie książki eseistyczne: "Czytanie Norwida" oraz "Płomień obdarzony rozumem".
PAP przypomina, iż w owym czasie przebywał ponownie we Francji, tam też zastał go stan wojenny. W latach 80. współpracował też z innymi wydawnictwami drugoobiegowymi, najbardziej jednak znaczącym głosem Trznadla w tym okresie okazała się "Hańba domowa" – zbiór wywiadów z pisarzami na temat ich stosunku do stalinizmu.
Po 1989 r. jedną z najbardziej pochłaniających go spraw była zbrodnia katyńska. Był jednym z inicjatorów założenia Polskiej Fundacji Katyńskiej i Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, pięć lat później ukazał się zbiór jego szkiców historycznych na ten temat.
PAP podaje także, że 19 kwietnia 2010 r. złożył ówczesnemu premierowi Donaldowi Tuskowi petycję z żądaniem powołania międzynarodowej komisji, która zbadałaby przyczyny katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Przeszło 10 lat później wydał książkę "Wokół zamachu smoleńskiego", w której utrzymywał, że rozbicie się polskiego samolotu w Smoleńsku było skutkiem zamachu. W 2020 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.