Trwa ładowanie...

Miłosz i sztuka baroku - koncert "Słuchając Miłosza" w poniedziałek

Wierszom polskiego noblisty w ramach wieczoru Słuchając Miłosza będzie towarzyszyła muzyka wykonywana na barokowym instrumencie viola da gamba i wystawa prac Andrzeja Strumiłły. Impreza odbędzie się w poniedziałek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Miłosz i sztuka baroku - koncert "Słuchając Miłosza" w poniedziałekŹródło: PAP/Adam Hawałej
d1nbmm4
d1nbmm4

*Wierszom polskiego noblisty w ramach wieczoru Słuchając Miłosza będzie towarzyszyła muzyka wykonywana na barokowym instrumencie viola da gamba i wystawa prac Andrzeja Strumiłły. Impreza odbędzie się w poniedziałek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. *

Wiersze, muzykę barokową oraz współczesną, napisaną specjalnie na tę okazję przez polskich i litewskich kompozytorów, a także prace plastyczne będą nawiązywać do relacji polsko-litewskich i wspólnej historii obu narodów.

Podczas poniedziałkowego wieczoru w Centrum Sztuki Współczesnej aktor Krzysztof Wakuliński przedstawi wybrane utwory z tomu Wiersze ostatnie Czesława Miłosza .Będzie też prezentowana poezja Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, XVII-wiecznego twórcy i teoretyka literatury epoki baroku, jezuity, nadwornego kaznodziei Władysława IV, który był związany z Warszawą i Wilnem.

"Gdy przyjrzałam się historii polsko-litewskiej sztuki i literatury, zwróciłam uwagę na Macieja Sarbiewskiego, którego można nazwać w pewnym sensie poprzednikiem Miłosza " - wyjaśniła PAP nawiązanie do twórczości Sarbiewskiego w projekcie jego kuratorka Justyna Rekść-Raubo. Jej zdaniem, ten poeta jest, podobnie jak Miłosz , twórcą bliskim zarówno Polakom, jak i Litwinom.

d1nbmm4

Jak powiedziała Rekść-Raubo, wraz z Sarbiewskim postanowiono włączyć do projektu muzykę jego czasów. Dlatego w programie koncertu, który wykona polsko-litewski zespół Brevis Consort, znalazły się utwory m.in. Adama Jarzębskiego, Tarquiniego Meruli i Giovanniego Valentiniego, czyli kompozytorów okresu baroku. Muzycy Brevis Consort zagrają na violi da gambie. Brzmienie tego historycznego instrumentu jest zbliżone do dźwięków wiolonczeli.

Zespół Brevis Consort, który został założony przez Dariusa Stabinskasa, litewskiego muzyka, w poniedziałek zaprezentuje też utwory Zygmunta Koniecznego oraz Algirdasa Martinaitisa, które kompozytorzy napisali w związku z projektem Słuchając Miłosza.... Prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna i Raminty Serksnyte, także skomponowanych na zamówienie, odbędzie się w listopadzie, kiedy będzie realizowana druga część przedsięwzięcia.

Seria 12 obrazów Andrzeja Strumiłły, dla którego inspirację stanowiły ostatnie wiersze polskiego noblisty, będzie też pokazywana podczas "Słuchając Miłosza ...". Artysta weźmie udział w poniedziałkowej imprezie w Centrum Sztuki Współczesnej, aby podzielić się wspomnieniami związanymi z Miłoszem .

Andrzej Strumiłło (ur. w 1927 r. w Wilnie) jest autorem prac z zakresu wielu dyscyplin: malarstwa, grafiki, rysunku, fotografii, ilustracji, projektowania książek, wystawiennictwa i scenografii.Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

d1nbmm4

Strumiłło wiele czasu poświęcił podróżom po świecie. Wyprawiał się na Daleki Wschód, do Chin, Tajlandii czy Indii. Wydał dwa tomy poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze (m.in. o Nepalu), a także opublikował swoje dzienniki "Factum Est - dzienniki 1978-2006".

Razem z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą zainicjował wydanie publikacji Księga Wielkiego Księstwa Litewskiego zawierającej teksty historyków, pisarzy i artystów z Polski, Białorusi i Litwy, odwołującej się do tradycji i dziedzictwa Księstwa. Był to jeden z projektów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008.

Interdyscyplinarny występ Słuchając Miłosza jest realizowany w ramach projektu edukacyjno-kulturalnego VI Lotna Akademia Kultury. Jak poinformowała Rekść-Raubo, tegoroczny cykl rozpoczął się na Litwie w ubiegłym tygodniu. Wieczory artystyczne odbędą się także m.in. w Łodzi, Sieradzu i Krakowie. Poprzednie edycje projektu nosiły nazwę Latającej Akademii Kultury Dawnej.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj