Ciało jak mikrokosmos
W ciągu ostatnich dwóch i pół tysiąc lat Chińczycy mieli wielu wybitnych lekarzy, którzy poszerzali i uzupełniali wiedzę o medycynie i o jej filozofii, ale jednak nie ulegała ona w tym czasie większym zmianom. Teorie tradycyjnej chińskiej medycyny są ciągle aktualne: yin-yang, pięciu elementów, cyrkulacji energii, nawiązują w pierwszym rzędzie do praw natury, do praw obowiązujących we wszechświecie, którego cząstką jest człowiek.
Współczesna medycyna europejska, przy coraz bardziej zawężanych specjalizacjach, zajmuje się głównie leczeniem wyodrębnionych narządów i części ciała, natomiast tradycyjna medycyna Wschodu widzi w człowieku odzwierciedlenie całego wszechświata. Traktuje go jako mikrokosmos, w którym rządzą te same prawa, jakie obserwujemy w otaczającym świecie.
Nawet stan emocjonalny, zwyczaje, myśli, marzenia i obawy mogą mieć związek z występującymi u człowieka dolegliwościami. Być może to ta wrażliwość na ludzkie skomplikowanie sprawia, że filozofia Wschodu, wraz z wieloma homeopatycznymi specyfikami, przeżywa swój renesans w roli alternatywy dla medycyny farmakologicznej.