Język - okno serca
Od ogólnej diety do bardziej precyzyjnego dbania o zdrowie. Język jest postrzegany przez chińskich lekarzy jako okno serca, co tłumaczone jest faktem, że normalny lub zmieniony kolor języka wskazuje na prawidłowość lub nieprawidłowości krążenia krwi.Ponadto dzielą oni język na kilka stref, z których każda ma związek z odpowiednim narządem w ciele człowieka. Niekiedy nazywany jest on nawet mapą ciała.
Stan i barwę języka traktowano w starożytnym kinie jako drugi po badaniu tętna sposób na rozpoznanie dolegliwości pacjenta. Na przykład blady język jest syndromem zimna i niedoboru yang. Jeżeli nie jest przy tym powiększony, czy też spuchnięty, wskazuje na niedobór krwi, ale jeżeli jest także spuchnięty – na niedobór energii życiowej qi.
Język zaczerwieniony może świadczyć o gorączce typu niedoborowego lub nadmiarowego. Język karmazynowy wskazuje na wysoką gorączkę (termometr nie był znany w Chinach przed XIX w.). Język purpurowy suchy świadczy o nadmiarze gorąca, niedoborze yia, niedoborze płynów ciała. Jeżeli język jest purpurowy i mokry, świadczy to o zastoju krwi, o wewnętrznym zimnie. Gruby, żółty nalot to syndrom zła wewnętrznego.
Tych kombinacji, obejmujących barwę, kształt, nalot, plamy, popękania, ruchomość języka, są w chińskiej medycynie dziesiątki i dla doświadczonego lekarza stanowią dodatkową wskazówkę postawienia diagnozy.