Dieta na każdy czas
Zdrowie zależy od pogody. To żadna nowość. Tradycyjna chińska medycyna sięga jednak do podstaw tego przekonania i wskazuje konkretne organy, o które powinniśmy zadbać w określonych porach roku. Jeśli nie dostosujemy swojego postępowania do wymogów aury łatwo możemy zaburzyć energię qi swojego ciała. Wiosną na szczególną uwagę zasługuje wątroba, która oczyszcza organizm z zimowych złogów.
Narządem okresu letniego jest serce, a jego żywiołem ogień. Należy cieszyć się przyrodą, być zrelaksowanym. Powinniśmy kłaść się spać późno i wstawać wcześnie. Latem niebiańska energia (yang) schodzi z nieba i łączy się z ziemską (ying). Dni są długie, serce działa intensywniej, wzmacniając krążenie krwi. Dlatego latem nie powinno się spożywać potraw energetycznie gorących (pikantnych i smażonych), natomiast powinno pić się dużo płynów i spożywać dużo warzyw i owoców.
Narządem jesiennym są płuca, odpowiedzialne za oddychanie i wchłanianie kosmicznej energii qi. Jesienna suchość szkodzi płucom, wywołuje suchość błon śluzowych i związany z tym kaszel. W tym momencie roku wszystko ulega zmianie – kolory przyrody, siła wiatru i wilgotność powietrza. Człowiek powinien opierać się tym przemianom: kłaść się i wstawać wcześnie.
Narządem zimowym są nerki, których żywiołem jest woda. Nerki regulują gospodarkę wodną organizmu, w nich jest ukryta esencja życiowa jin. Należy utrzymywać je w cieple i wzmacniać.Dlatego zimą zaleca się przyjmowanie żeń-szenia, spożywanie mięsa i tłuszczów. Żeń-szeń powinien zastąpić produkty obniżające lub neutralizujące działanie nerek: herbatę czarną i zieloną oraz rzodkiew.