Trwa ładowanie...
d4inj0k

Maria Ekier

facebook.com
Źródło: facebook.com

Maria Ekier to utalentowana i wielokrotnie nagradzana ilustratorka książek dla dzieci, absolwentka ASP w Warszawie, wpisana na Honorową Listę Andersena. Ekier prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych w kraju, jak i zagranicą, a także organizowała wystawy indywidualne w Krakowie, Lublinie, Warszawie, Legnicy, Poznaniu, Kolonii. Jej oryginalne ilustracje są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych rysunków, jakie możemy spotkać w książkach dla dzieci.

Maria Ekier – biografia

Maria Ekier urodziła się w 1943 roku. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 1971 roku). Obecnie zajmuje się projektowaniem okładek oraz tworzeniem ilustracji do książek dla dzieci.

Jak sama przyznaje Maria Ekier, ilustrowanie książek to jej powołanie oraz sens życia.

Maria Ekier - książki

Ilustracje Marii Ekier wyróżniają się dopracowaną techniką, ponadprzeciętną zmysłowością oraz poetycką delikatnością. Z drugiej strony autorka potrafi wpleść w swoje prace dużą dozę dowcipu oraz ironii, czasem pozwalając sobie na prowokację młodego czytelnika. Wszystkie te cechy twórczości Marii Ekier przekładają się na wysoką klasę artystycznego talentu (prof. Grzegorz Leszczyński nazwał Marię Ekier "pierwszą damą grafiki książkowej").

Debiutem Marii Ekier było stworzenie ilustracji do książki "Co się stało z naszą bajką" pióra Hanny Krall (wydawnictwo Świat Książki, Warszaw 1994 r.). Książa ta została wyróżniona w konkursie PS IBBY na Książkę Roku 1994 (jury wręczyło honorowe wyróżnienie, podkreślając finezję tekstu oraz ilustracji, a także doceniając bibliofilskie wydanie).

Maria Ekier ilustrowała książki następujących autorek.:Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Maria Ewa Letki, Joanna Kulmowa. Spośród książek zilustrowanych przez Ekier, wymieńmy np.: "Polskie Baśnie i Legendy" (wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2006), "Chiński kot" (autorstwa Miki Waltari), "Paproch" (pióra Elizy Piotrowskiej), "Baśnie norweskie. Zamek Soria Moria" (wydawnictwo Media Rodzina).

Maria Ekier prowadzi autorską stronę internetową mariaekier.pl, na której możemy obejrzeć wybrane ilustracje autorki.

Polska ilustratorka próbuje również swoich sił w pisaniu. Maria Ekier napisała i zilustrowała dwie książki – "Kocur mruży ślepia złote" (publikacja ta została wyróżniona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek tytułem Najpiękniejszej Książki Roku 2008) i "Złotouste zero w zenicie" (obie książki opublikowane przez wydawnictwo Hokus-Pokus).

Maria Ekier – nagrody

Dzięki swoim pięknym i niepowtarzalnym ilustracjom, Ekier Maria była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Najcenniejszymi trofeami Ekier są dwie plakiety BIB, przyznane w 1999 i 2007 roku (Biennale Ilustracji w Bratysławie to międzynarodowa wystawa ilustracji do książek dziecięcych i młodzieżowych, a organizatorem konkursu jest Międzynarodowy Dom Sztuki dla Dziecka BIBIANA).

Kolejną ważną nagrodą Marii Ekier jest Medal Polskiej Sekcji IBBY, przyznany za całokształt twórczości w 2009 roku. IBBY jest to lista najlepszych książek dla dzieci (na którą wpisana jest również Maria Ekier). Nad ową listą czuwa Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych (w skrócie IBBY).

Ponadto, Marię Ekier wyróżniono następującym nagrodami/tytułami:

  • Srebrny Koziołek – rok 1991.
  • Wyróżnienie w ramach konkursu PS IBA Książka Roku – rok 1993.
  • Wyróżnienie nadane przez PTWK w plebiscycie na Najpiękniejszą Książkę Roku – rok 1997.
  • Plakieta BIB – rok 1999.
  • Międzynarodowa Lista Honorowa IBA – rok 1999.
  • Wyróżnienie w ramach konkursu Współczesna Polska Sztuka Książki – rok 2000.
  • II miejsce na konkursie Biennale Ilustracji – 2004.
  • Wyróżnienie w plebiscycie Polskiej Sekcji IBA na Książka Roku – rok 2005.
  • Nagroda przyznana przez PTWK w plebiscycie na Najpiękniejszą Książkę Roku – rok 2008.
  • Tytuł Książki Roku nadany przez Polską Sekcję IBBY – rok 2014.
Maria Ekier
Bibliografia
d4inj0k

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4inj0k
d4inj0k
d4inj0k
d4inj0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj