Trwa ładowanie...
djzcsgq

Marek Safjan

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Marek Safjan jest profesorem prawa, sędzią Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, przez osiem lat prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Jego specjalnościami są: prawo cywilne, europejskie, handlowe, medyczne.

Marek Safjan - biografia, rodzice, działalność

Marek Henryk Safjan urodził się 28 sierpnia 1949 r. w Warszawie. Jego rodzicami byli Dorota i Zbigniew Safjanowie. Matka jest prawniczką, byłą zastępczynią przy ówczesnym prezydencie stolicy Lechu Kaczyńskim i wykładowczynią UW. Ojciec, który zmarł w 2011 r., był dziennikarzem, redaktorem naczelnym „Słowa Żydowskiego”, podporucznikiem Ludowego Wojska Polskiego i członkiem PZPR. Od lat 50. kierował sekcją propagandy w Zarządzie Księgarstwa. Był członkiem Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Jego nazwisko pojawiło się na niechlubnej Liście Kisiela (co ciekawe Marek Safjan otrzymał później nagrodę im. Kisiela). W epoce PRL-u działał jako tajny współpracownik o pseudonimie „Żerań”. Według historyka Andrzeja Nowaka, donos Zbigniewa Safjana doprowadził do rozstrzelania żołnierza AK.

Marek Safjan studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim ukończył w 1971 r. Dwa lata później został sędzią. Kontynuował ścieżkę naukową, uzyskując w 1980 r. tytuł doktora, a w 1990 r. habilitację. Jego praca habilitacyjna została wyróżniona najwyższą nagrodą w konkursie. Profesorem został w 1998 r. Był dyrektorem Instytutu Prawa Cywilnego, a później prorektorem macierzystej uczelni. Obecnie pracuje tam jako profesor.

W latach 1997-2006 pełnił funkcję sędziego w Trybunale Konstytucyjnym, w tym przez osiem lat jego prezesem. W 2009 r. został sędzią Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sześć lat później został wybrany na drugą kadencję.

Jest członkiem wielu stowarzyszeń i komitetów, a w tym Komitetu Helsińskiego (w Polsce) i Collegium Invisibile (organizacja powstała dzięki Open Society Institute George'a Sorosa).

  • Nagroda Stowarzyszenia Naukowego KUL
  • Order Zasługi Republiki Włoskiej II klasy
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal Pro merito za działalność jako prezesa TK oraz za zaangażowanie w prace i działalność europejskich instytucji badawczych i akademickich

Marek Safjan - publikacje

Marek Safjan napisał około 200 publikacji naukowych. Jest autorem książek takich jak m.in.:

  • "Instytucja rodzin zastępczych: problemy prawno-organizacyjne"
  • Odpowiedzialność odszkodowawcza władzy publicznej (po 1 września 2004 roku)
  • "Osamotnione dzieci: rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka"
  • "Prawo i medycyna: ochrona praw jednostki a dylematy współczesnej medycyny"
  • "Prawo wobec ingerencji w naturę ludzkiej prokreacji"
  • "Prawo Wspólnot Europejskich a prawo polskie. Prawo spółek"
  • "Wyzwania dla państwa prawa"
Marek Safjan
Data urodzenia

28.08.1949

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
djzcsgq

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djzcsgq
djzcsgq
djzcsgq
djzcsgq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj