Trwa ładowanie...
dhlm5mz

Andrzej Nowak

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Andrzej Nowak jest polskim historykiem. W swojej karierze naukowej skupia się przede wszystkim na stosunkach polsko-rosyjskich. Przedstawia poglądy konserwatywne.

Andrzej Nowak – biografia

Andrzej Nowak urodził się 12 listopada 1960 roku w Krakowie, gdzie ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę magisterską pisał pod kierunkiem prof. Władysława Serczyka. W 1990 roku obronił pracę doktorską.

Andrzej Nowak związany jest z Zakładem Historii Europy XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Tam przygotował swoją rozprawę habilitacyjną pt. "Polityka wschodnia Józefa Piłsudskiego 1918-1920". W Instytucie od 2002 roku kieruje Pracownią Dziejów ZSRR i Europy Wschodniej, a także Zakładem Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku. Od 2011 roku Andrzej Nowak jest profesorem nauk historycznych.

Andrzej Nowak – kariera naukowa

Historyk wykładał zarówno na uczelniach w Polsce (Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu, Uniwersytet Warszawski, Collegium Civitas), jak i za granicą (między innymi Columbia, Harvard, Cambridge, University Collage of London, Uniwersytet Tokijski, Uniwersytet w Toronto, Uniwersytet w Dublinie).

W swojej pracy naukowej Andrzej Nowak skupia się przede wszystkim na myśli politycznej i historii polityki Europy Wschodniej XIX i XX wieku, a zwłaszcza na relacjach polsko-rosyjskich.

Andrzej Nowak zasiada w Radzie Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Polsko-Rosyjskiej Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk i Rosyjskiej Akademii Nauk. Poza tym Andrzej Nowak jest członkiem Komisji Środkowoeuropejskiej i Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, a w latach 2006-2010 także Rady Archiwalnej przy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Powołany został także do Rady Muzeum Historii Polski oraz Rady Historyków Narodowego Banku Polskiego.

Andrzej Nowak zasiada w kolegiach redakcyjnych magazynów "Kwartalnik Historyczny" oraz "Dzieje Najnowsze". W 2015 roku był jednym z członków jury w konkursie "Książka Historyczna Roku".

Andrzej Nowak — działalność medialna

Andrzej Nowak współpracował z kilkoma znanymi tytułami prasowymi. W latach 80. pisał dla czasopism „drugiego obiegu”, między innymi "Alternatyw", "Arki" i "Tumultu". Po 1989 roku związany był z "Czasem Krakowskim", a do dziś również z "Rzeczpospolitą", "Naszym Dziennikiem", "Gazetą Polską", "Gościem Niedzielnym", "Niedzielą" czy "Wprost". Od 2012 roku swoje artykuły publikuje także w tygodniku "W Sieci".

W latach 1993-1995 Andrzej Nowak był prezesem Rady Nadzorczej Polskiego Radia Kraków, a między 1997 a 2001 rokiem także członkiem Rady Programowej Polskiego Radia. Od 2016 współpracuje z Pierwszym Programem Polskiego Radio, gdzie prowadzi audycję "Historia żywa".

Andrzej Nowak – książki

Andrzej Nowak jest autorem wielu publikacji o tematyce historycznej, między innymi "Wielkiej Księgi Historii Polski". Poza tym w jego dorobku znajdują także książki dotyczące stosunków politycznych między Polską a Rosją, a także publikacje o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II.

Andrzej Nowak
Data urodzenia

12.11.1960

Miejsce urodzenia

Kraków

Bibliografia

Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów.... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków

Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement

Putin źródła imperialnej agresji

Intelektualna historia III RP. Rozmowy z lat 1990-2012

Błogosławiony Jan Paweł II. Kronika z życia i pontyfikatu

Ofiary imperium. Imperia jako ofiary. 44 spojrzenia

Jan Paweł II. Biografia Błogosławionego

Wielka Księga Historii Polski

Krzyż Polski. Patriotyzm i męczeństwo 4

Ojczyzna Ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920

Od Polski do post-polityki. Intelektualna historia zapaści Rzeczpospolitej

Ofiary, imperia i historycy. Studium przypadków (od XVIII do XXI wieku)

Historie politycznych tradycji. Piłsudski, Putin i inni

Układy złożone w naukach społecznych

Jan Paweł II 1920-2005. Ilustrowana biografia

Polska i trzy Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku)

Rosja i Europa Wschodnia.

Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Kronika życia i pontyfikatu

Powrót do Polski

Polska i trzy Rosje. Studium polityki Józefa Piłsudskiego

Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody

O historii nie dla idiotów

Polska i trzy Rosje. Polityka wschodnia Piłsudskiego i sowiecka próba podboju Europy w 1920 roku

Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement

Polska i trzy Rosje. Polityka wschodnia Piłsudskiego i sowiecka próba podboju Europy w 1920 roku

Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków

Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody

Powrót "Imperium Zła". Ideologie współczesnej Rosji. ich twórcy i krytycy (1913-2023)

Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement

dhlm5mz

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj