Marek Nowakowski - "najwarszawściejszy pisarz" 2010
Marek Nowakowski został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej miastaWarszawy
* Marek Nowakowski został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej miastaWarszawy w kategorii "Warszawski Twórca", przyznawanej za całokształt twórczości. Nagrody wręczono w czwartek wieczorem w stołecznych Arkadach Kubickiego.*
Przewodniczący jury Nagrody Literackiej miasta Warszawa, prof. * Andrzej Makowiecki nazwał Nowakowskiego "najwarszawściejszym pisarzem", nie tylko ze względu na to, że akcja niemal wszystkich dzieł tego twórcy rozgrywa się w Warszawie, ale także ze względu na fakt, że *laureat całe swoje życie pozostał wierny stolicy. "Okres 20 lat, podczas których mieszkał we Włochach traktuję jako antycypację przyłączenia Włoch do Warszawy"- mówił Makowiecki .
W laudacji przewodniczący jury podkreślił, że książki Marka Nowakowskiego poza niewątpliwymi przymiotami literackimi, mają też wartość dokumentalną. " Nowakowski uwiecznił świat, który na naszych oczach przemija, warszawskich cwaniaków, budek z piwem, pijackich melin, honorowych przestępców. W dobie, gdy literatura unika konkretów taka pasja dokumentowania, zatrzymywania czasu, zasługuje na najwyższy szacunek" - powiedział Makowiecki .
W kategorii "edycja warszawska" nagrodzono * Codzienność niegdysiejszej Warszawy Stanisława Milewskiego* - trzecią z serii książek tego autora, w której przedstawia on rzeczywistość dawnej stolicy. Po * Intymnym życiu niegdysiejszej Warszawy* i * Szemranym towarzystwie niegdysiejszej Warszawy* w Codzienności... * Milewski* przypomniał opłakane warunki higieniczne miasta w XIX wieku - góry śmieci, cuchnące rynsztoki i egipskie
ciemności panujące na ulicach po zmroku.
W kategorii "literatura dla dzieci i młodzieży" nagrodę zdobyła książka * Warszawa. Spacery z Ciumkami Pawła Beręsewicza*. To opis 11 spacerów, podczas których troskliwy ojciec oprowadza, niechętne zwiedzaniu, potomstwo po mieście, w którym mieszkają. Ojciec stara się wzbudzić zainteresowanie dzieciaków, opowiadając o warszawskich legendach i historii miasta.
W kategorii "literatura piękna" uhonorowano Cień jaskółki * Ryszarda Przybylskiego*. To dawno już opublikowany esej o Chopinie, wznowiony w zeszłym roku przez wydawnictwo Znak. "Formuła naszej nagrody dopuszcza jednak nagradzania także kolejnych edycji danej książki. To daje nam szansę, aby docenić wartościowe pozycje, które wcześniej nie zostały zauważone lub odpowiednio uhonorowane" -mówił Makowiecki .
Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymali po 20 tys. zł, z wyjątkiem laureata nagrody za całokształt twórczości, który otrzymał czek na 100 tys. zł. Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).
Choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Zmieniło się to w roku 2008, kiedy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Miasta stołecznego Warszawy w obecnej edycji.