Trwa ładowanie...
d21jfmr

Łukasz Kamiński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Łukasz Kamiński jest znanym polskim historykiem. Należał do Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Łukasz Kamiński – życiorys

Łukasz Kamiński to absolwent historii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie następnie pracował naukowo i doktoryzował się w 1999 roku. W 2006 roku objął stanowisko wicedyrektora Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, kolejno dyrektora wymienionej jednostki. W latach 2011-2016 Łukasz Kamiński był prezesem IPN, zastąpił go Jarosław Szarek. Ponadto Kamiński był stypendystą, pracował także jako redaktor oraz członek jednego z kolegiów redakcyjnych przy IPN. Na uczelni we Wrocławiu organizuje seminaria i konferencje, a następnie wydaje tomy z tych spotkań naukowych.

Łukasz Kamiński – książki i nagrody

Specjalizacją Łukasza Kamińskiego jest najnowsza historia Polski. Szczególnie interesuje się Polską Ludową pod kątem społecznym oraz dziejami poszczególnych państw z terytorium Europy Środkowej. Jego książki ukazują się na rodzimym rynku literackim od 1996 roku. Łukasz Kamiński jest autorem bądź współautorem łącznie przeszło 300 pozycji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii oraz artykułów, publikowanych m.in. przez IPN. Literacko współpracował chociażby z Markiem Gałęzowskim, Filipem Musiałem, Adamem Dziurokiem, Petrem Blazkiem, Krzysztofem Persakiem, Moniką Kałą, Grzegorzem Waligórą, Grzegorzem Majchrzakiem, Wojciechem Sawickim.

Łukasz Kamiński jest laureatem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej oraz Kombatanckiego Krzyża Pamiątkowego ”Zwycięzcom”. Ma na koncie również Nagrodę im. J.J. Lipskiego i Nagrodę im. R. Gąsowskiego.

d21jfmr

Podziel się opinią

1
Share
d21jfmr
d21jfmr
d21jfmr
d21jfmr