Trwa ładowanie...
d3z7u75

Jarosław Szarek

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Paweł Supernak

Jarosław Szarek jest polskim historykiem i publicystą, od 2016 r. prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Za dokumentowanie prawdy o najnowszej historii Polski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Szarek jest znanym i cenionym autorem wielu książek naukowych i popularnonaukowych.

Jarosław Szarek urodził się 9 stycznia 1963 r. w Czechowicach-Dziedzicach (w niewielkim mieście w województwie śląskim). Jest on absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiów doktoranckich Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Co ciekawe, rozprawę doktorską przygotowywał pod kierunkiem Ryszarda Terleckiego.

Jarosław Szarek – droga do stanowiska prezesa IPN

Zaangażowanie społeczno-polityczne Jarosława Szarka sięga lat 80. - wówczas zaczął on współpracować z lokalnym oddziałem Solidarności w swojej rodzinnej miejscowości. Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 r., wziął na siebie druk i dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu. Był on także inicjatorem powstania czasopisma „Solidarni”. W latach 90. Jarosław Szarek publikował na łamach wielu polskich czasopism, w tym m.in. pt.: „Czas Krakowski”, „Gazeta Polska”, „Nowe Państwo”, „Arcana” i „Źródło”.

W 2000 r. Jarosław Szarek rozpoczął pracę w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), w którym pracował m.in. nad serią popularnonaukową pt. „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL-u”. 18 lipca 2016 r. kolegium IPN-u rekomendowało Jarosława Szarka na stanowisko prezesa, a kilka dni później Sejm przyjął jego kandydaturę.

Jarosław Szarek – książki

Jarosław Szarek jest autorem wielu naukowych i popularnonaukowych książek historycznych. Ponadto wraz z żoną – Joanną Wieliczko-Szarek współtworzy serię pt. „Kocham Polskę”. Celem tej serii jest popularyzacja wiedzy historycznej i postawy patriotycznej wśród najmłodszych Polaków.

d3z7u75

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z7u75
d3z7u75
d3z7u75