Trwa ładowanie...
d33vnh8

Księgarnia św. Jacka

Księgarnia św. Jacka jest kontynuacją "Księgarni i Drukarni katolickiej" założonej w roku 1925 dla nowo powstającej diecezji katowickiej. Wydawnictwo to w okresie międzywojennym osiągnęło znaczny rozwój - opublikowano wówczas 252 książki, broszury oraz kilka czasopism, w tym do dziś popularny - nie tylko na Śląsku - tygodnik Gość Niedzielny.

Wydawnictwo stawiało sobie za cel podnoszenie poziomu wiedzy religijnej i kształtowanie postaw katolickich, integrowanie społeczeństwa Śląska, na który w poszukiwaniu pracy napływali liczni przybysze z różnych stron kraju, a także pielęgnowanie rodzimych tradycji, m.in. kultury śpiewaczej i teatru amatorskiego. Wiele troski poświęcono rodzinie, która na Śląsku odgrywała zawsze dużą rolę, publikowano książki o tematyce społecznej i dotyczącej historii regionu. W tym okresie powstał modlitewnik diecezjalny Skarbiec modlitw i pieśni do dziś wydawany w tysiącach egzemplarzy. II wojna światowa i okupacja niemiecka przyniosły konfiskatę Drukarni i zasobów wydawniczych, które zostały prawie w całości zniszczone.

Po wojnie rozdzielono jako odrębne przedsiębiorstwa Drukarnię i Wydawnictwo, które weszło w ramy nowej spółki pod nazwą Księgarnia św. Jacka. Do roku 1949 kontynuowało ono z rozmachem przedwojenne kierunki działalności. Potem nastąpił zastój spowodowany wprowadzeniem gospodarki planowej, w ramach której drastycznie ograniczono wydawnictwa katolickie poprzez ingerencje w obowiązkowo przedkładane władzom państwowym do zatwierdzenia plany wydawnicze, cenzurę oraz reglamentację papieru i wysokie podatki dla gospodarki tzw. nieuspołecznionej. Działalność wydawnictwa została zredukowana do publikacji niemal wyłącznie modlitewników i katechizmów w wymiarze kilku pozycji rocznie.

d33vnh8
Księgarnia św. Jacka
Rok powstania

1925

Adres

ul. Warszawska 58

Kod i miasto

Katowice

Numer telefonu

(+48 32) 355 48 00

Numer faksu

(+48 32) 259 78 25

Adres WWW strony internetowej

http://www.ksj.pl/

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Wydawnictwo

d33vnh8
d33vnh8
d33vnh8
d33vnh8
d33vnh8
d33vnh8