Trwa ładowanie...
d2evoku

Krzysztof Szwagrzyk

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Krzysztof Szwagrzyk dokumentuje oraz upowszechnia prawdę o polskiej historii. Walczy o identyfikację oraz pamięć o ofiarach komunizmu.

Krzysztof Szwagrzyk – życiorys

Krzysztof Szwagrzyk jest absolwentem historii na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1996 roku obronił pracę doktorską z historii najnowszej. Habilitacja nastąpiła w 2007 roku na uniwersytecie w Zielonej Górze. Kolejno Krzysztof Szwagrzyk został profesorem nadzwyczajnym na uczelni we Wrocławiu. Historyk pracuje jako nauczyciel akademicki, był również naczelnikiem wrocławskiego Biura Edukacji Publicznej IPN, pełnomocnikiem Prezesa IPN, a od 2016 roku jest jego zastępcą, czyli wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2003 roku Krzysztof Szwagrzyk zajmuje się zawodowo również poszukiwaniem ciał ludzi pomordowanych w czasie stalinizmu, nadzoruje ekshumowanie szczątek i procesy identyfikacyjne ofiar totalitaryzmów.

Krzysztof Szwagrzyk – filmografia

Krzysztof Szwagrzyk pracował również jako konsultant historyczny na planach filmowych, przede wszystkim przy dokumentach, sam także wystąpił w kilku z nich. Ponadto z Piotrem Kokocińskim napisał scenariusz, przekształcony w dwa lata później w spektakl telewizyjny i sam stworzył film dokumentalny. Autorski scenariusz nagrodzono za tekst w 2009 roku na Festiwalu ”Dwa Teatry”.

Krzysztof Szwagrzyk – książki

Od 1995 roku na polskim rynku literackim ukazało się mnóstwo książek historycznych profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Zawdzięczamy je przede wszystkim nakładowi Domu Wydawniczego ABC, Klio Agencji s.c. oraz IPN. Krzysztof Szwagrzyk publikuje wspólnie z Pawłem Piotrowskim, Robertem Klementowskim, Wojciechem Trębaczem i Tomaszem Balbusem.

Krzysztof Szwagrzyk – nagrody

Krzysztof Szwagrzyk należy do Kapituły Honorowej Nagrody im. Danuty Siedzikówny (szczątki słynnej ”Inki” odnaleziono pod jego kierownictwem), a także Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto jest laureatem Złotego Krzyża Zasługi, wyróżnienia dla historyków od Klubu Jagiellońskiego im. Św. Kazimierza, Nagrody im. Jerzego Śląskiego, Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, Nagrody Człowiek Wolności tygodnika ”W Sieci”, amerykańskiego odznaczenia ”Wacław Jędrzejewicz History Medal” i Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Krzysztof Szwagrzyk to także Człowiek Roku 2013 według ”Gazety Polskiej”, Honorowy Obywatel Dolnego Śląska Civi Honorario od 2016 roku oraz Człowiek Roku 2016 Tygodnika Solidarność.

d2evoku

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2evoku
d2evoku
d2evoku