"Myśl to forma odczuwania"
Nakładem wydawnictwa Karakter, które opublikowało w ostatnich latach obszerny tom esejów Sontag, dwie jej książki poświęcone fotografii oraz dwa pierwsze tomy dzienników, właśnie ukazał się kapitalny, wciągający od pierwszych zdań, wywiad-rzeka przeprowadzony przez Jonathana Cotta (pełna wersja rozmowy dla magazynu "Rolling Stone").
Wybitna intelektualistka opowiada w "Myśl to forma odczuwania" m.in. o swojej chorobie i eseju "Choroba jako metafora", rolach społecznych kobiet i mężczyzn, miłości i seksie, rock'n'rollu i czytaniu Dostojewskiego, granicach seksualności, związkach faszyzmu z kulturą popularną, rodzicielstwie, narkotykach, fotografiach, Nowym Jorku czy twórczości prozatorskiej Sontag.
"Wszystko, co mi się przydarza, daje okazję do rozmyślań. Myślenie jest jedną z rzeczy, którymi się zajmuję. Gdybym ocalała z katastrofy samolotu, być może zainteresowałabym się historią lotnictwa. [...] Rozmyślanie o tym, co ci się przytrafia, to najprostsza rzecz na świecie. Oto leżę w szpitalu i myślę, że umrę - musiałabym zmobilizować wielkie siły, by móc zobojętnieć na tyle, aby nie rozważać swojej sytuacji" - mówi Sontag już w pierwszych zdaniach rozmowy.