Trwa ładowanie...
dhkvlsr
10-08-2023 17:20

Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem

książka
Oceń jako pierwszy:
dhkvlsr
Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne jądra ciemności
Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz i podróżnik Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?
Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.
Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte.
Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. „Kongo w Polsce” jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.

Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem
Numer ISBN

978-83-268-4368-6

Wymiary

135x210

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

450

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkvlsr
dhkvlsr
dhkvlsr
dhkvlsr