Trwa ładowanie...
d1qhtpt
25 października 2013, 11:03

Jerzy Holzer laureatem Nagrody im. Jana Długosza

Historyk i politolog Jerzy Holzer, autor "Europy zimnej wojny", został w czwartek laureatem Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej za najlepszą książkę humanistyczną. Nagrodę wręczył podczas 17. Targów Książki w Krakowie na gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

d1qhtpt
d1qhtpt

Historyk i politolog Jerzy Holzer, autor "Europy zimnej wojny", został w czwartek laureatem Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej za najlepszą książkę humanistyczną. Nagrodę wręczył podczas 17. Targów Książki w Krakowie na gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Jerzy Holzer otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł. Statuetką nagrodzone zostało także Wydawnictwo Znak, które opublikowało książkę.
"Chciałem panu profesorowi bardzo serdecznie podziękować, że w tych wymogach wysiłku intelektualnego zasadnicza część jest nie po stronie czytelnika tylko pana; że opanował pan na najwyższym poziomie ten wysiłek intelektualny, analitycznego dochodzenia do dokumentów i detali, co wzbudza mój wielki szacunek" - powiedział min. Bogdan Zdrojewski, gratulując laureatowi.
Zalety autora podkreślał w laudacji członek jury prof. Jerzy Wyrozumski. "Mamy do czynienia z autorem o wielkim dorobku naukowym i nie mniejszym doświadczeniu życiowym, wyniesionym z systemu totalitarnego. Z wyostrzoną uwagą, z doskonałym przygotowaniem warsztatowym, ale na chłodno, musiał przez lata śledzić otaczającą go bliższą i dalszą w przestrzeni, choć nie w czasie, rzeczywistość" - napisał w laudacji prof. Wyrozumski; została ona odczytana, ponieważ prof. Wyrozumski z powodu choroby nie był obecny na uroczystości.
Jak stwierdził w laudacji, nagrodzona książka daje usystematyzowany obraz wydarzeń, które zmieniały i kształtowały oblicze Europy. Jednocześnie podkreślił, że wszystko, co autor opisał, działo się za jego życia, co niezwykle utrudnia zachowanie dystansu.
Wśród atutów "Europy zimnej wojny" prof. Jerzy Wyrozumski wymienił: wnikliwą obserwację procesów i trendów rozwojowych, zastosowanie analitycznego instrumentarium i komparatystycznej metody prezentacji, liczne cytaty ze źródeł i literatury i brak polonocentryzmu. Jak zaznaczył, dzieło Jerzego Holzera powinno stać się "lekturą obowiązkową dla czynnych polityków i samorządowców".
Autor "Europy zimnej wojny" mówił, że z dużą radością przyjmuje nagrodę, także dlatego, że przy poprzednich książkach, zawierających słowo "Europa" w tytule miał wrażenie, że jego książki właściwie nie bardzo czytelników interesują. "Polski czytelnik nastawiony jest na problemy polskie, a jeżeli już nie na polskie, to na egzotykę. Inaczej mówiąc, tytuł +Słoń a sprawa polska+ nie byłby najgorszy" - zażartował laureat.
Jerzy Holzer wyjawił także, że przy pisaniu kieruje się zasadą, by możliwie oddzielić emocje, oraz zasadą, by "szukać problemu, a nie mnożyć fakty".
Konkurs, który ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje z zakresu humanistyki wydane w poprzednim roku kalendarzowym, jest organizowany od 1998 r. Nagrodę im. Jana Długosza otrzymali m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński, prof. Hanna Świda-Ziemba.
Do bieżącej edycji nagrody nominowani byli: Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera, Ewa Domańska, Krzysztof Guczalski, Jerzy Holzer, Adam Lipszyc, Tadeusz Lubelski, Michał Łuczewski, Jacek Pietrzak, Magdalena Rembowska-Płuciennik i Marcin Zaremba, a książki oceniało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego.
W zeszłym roku w konkursie także nagrodzono książkę wydaną przez Znak, a napisaną przez Andrzeja Friszke "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności".
Jerzy Holzer (ur. 1930) - polski historyk i politolog; współpracował z Komitetem Obrony Robotników; współtworzył Solidarność na Uniwersytecie Warszawskim; internowany 13 grudnia 1981 roku. W 1983 wydał w drugim obiegu pierwszą książkę historyczną poświęconą Solidarności: "+Solidarność+ 1980-1981. Geneza i historia". Od 1989 r. profesor Uniwersytetu Warszawskiego, od 1990 profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, od 2004 profesor w Collegium Civitas. Zajmuje się najnowszymi dziejami Polski i Europy.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj