Jan Pospieszalski
Jan Pospieszalski jest publicystą opcji konserwatywnej oraz muzykiem. Działa w telewizji, radiu i prasie.
Jan Pospieszalski - życiorys
Jan Pospieszalski urodził się 29 stycznia 1955 r. w Częstochowie w muzycznej rodzinie. Ma ośmioro rodzeństwa, w tym obecnego członka grupy Voo Voo Mateusza Pospieszalskiego. Jan uczył się najpierw w szkole plastycznej, a następnie muzycznej. Już w liceum miał swój zespół - Niedzielną Szkółkę Ojca Stanisława, w którym działał z braćmi. Po zdobyciu edukacji, grywał w zespołach jazzowych jako kontrabasista.
Pospieszalski otrzymał tytuł członka honorowego Stowarzyszenia KoLiber za poszanowanie historii Polski i promowanie wartości rodzinnych.
Pospieszalski ma żonę Marię, z którą wychowuje dwoje dzieci: Franciszka i Barbarę. Para miała także synka Antoniego, który zginął w wieku 4 lat w tragicznym wypadku motorówki (doszło do eksplozji, spowodowanej połączeniem wysokiej temperatury powietrza z oparami benzyny).
Jan Pospieszalski - działalność muzyczna
W latach 1977-1979 był gitarzystą basowym w Czerwonych Gitarach, założonych przez Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona,Seweryna Krajewskiego, Jerzego Skrzypczyka i Henryka Zomerskiego.
W latach 80. nawiązał współpracę z duetem fortepianowym Marek i Wacek. Później został członkiem i menedżerem zespołu Woo Boo Doo, do którego należeli też bracia Jana: Mateusz i Marcin.
W latach 1986-1998 był członkiem zespołu Voo Voo, założonego przez Wojciecha Waglewskiego. Jan Pospieszalski był tam basistą i menedżerem.
Pospieszalski ma na swym muzycznym koncie również płyty z kolędami i innymi utworami o tematyce świątecznej:
- "Kolędy Pospieszalskich", część pierwsza wykonana wraz z rodziną
- "Kolędy Pospieszalskich", część druga, gdzie wystąpiła Anna Maria Jopek, Arka Noego i in.
- "Najcieplejsze Święta"
Oprócz tego Jan Pospieszalski jest autorem:
- płyty "Osiem Błogosławieństw" (została wydana z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce)
- 60 piosenek przeznaczonych na potrzeby kształcenia początkowego
- wielu utworów religijnych
- muzyki filmowej w tym m.in. do "Odwróconej góry albo filmu pod strasznym tytułem"
- muzyki do utworu "Krapka soli" Zakopower
- muzyki i tekstu do utworu "Dom pełen skarbów"
- podkładu z wykorzystaniem gitary basowych w utworach "Wielka słabość", "To nic złego" i "Blues 4 rano" na płycie "Tribute to Eric Clapton )", będącej kompilacją muzycznych interpretacji wielu artystów.
Jan Pospieszalski - działalność medialna
Jan Pospieszalski rozpoczął swą karierę w dziennikarstwie w połowie lat 90. Prowadził programy telewizyjne takie jak:
- "Swojskie klimaty"
- "Warto rozmawiać"
- "Jan Pospieszalski: Bliżej"
- "Studio Otwarte"
Zorganizował wiele widowisk muzycznych m.in. na Dzień Papieski w Teatrze Wielkim, jak również współtworzył kampanię wyborczą AWS.
Był związany z siecią rozgłośni radiowych "Plus", gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Prowadził także program "Twarzą w Twarz" w Radiowej Jedynce.
Artykuły Pospieszalskiego pojawiają się w takich pismach jak:
- "Rzeczpospolita"
- "Do Rzeczy"
- "Przewodnik Katolicki"
- "Gazeta Polskiej Codziennie"
- "Nasz Dziennik"
Wraz z Ewą Stankiewicz zrealizował film dokumentalny "Solidarni 2010", dotyczący katastrofy samolotowej w Smoleńsku. Duet twórców zajął się także scenariuszem i reżyserią "Listy pasażerów"
Jan Pospieszalski - książki
Jan Pospieszalski współautorem kilku książek. W "Czy jeszcze warto rozmawiać?" dziennikarka Sylwia Krasnodęmbska pyta Pospieszalskiego, Pawła Nowackiego i Macieja Pawlickiego o trudne tematy takie jak: aborcja, relacje Lecha Wałęsy z SB, anorekcja, homoseksualizm, edukacja seksualna w szkole, dyskryminacja kobiet, zbrodnia katyńska, korupcja czy prawa człowieka.
O wypowiedzi Pospieszalskiego (jak również Ewy Stankiewicz i Roberta Kaczmarka) na temat filmu "Solidarni 2010" i wydarzeniach, które miały miejsce na Krakowskim Przedmieściu można również przeczytać w wywiadzie-rzece "Krzyż".
W "Kompendium patriotyzmu" udziela wywiadu Dominikowi Zdortowi. Obok niego wypowiadają się także Zdzisław Krasnodębski, Antoni Macierewicz, ks. abp Józef Michalik i Wojciech Wencel.
Data urodzenia | 29.01.1955 |
Miejsce urodzenia | Częstochowa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze