Trwa ładowanie...
d2sqw0i

Jan Józef Lipski

Jan Józef Lipski miał dwoje dzieci z żoną, Marią Stabrowską, z którą mieszkał w Warszawie. Praca krytyka i historyka literatury niezwykle pasjonowała byłego żołnierza Armii Krajowej. Stał na czele wolnomularskiej loży Kopernik.

Jan Józef Lipski – życiorys

Jan Józef Lipski był harcerzem, a jego rodzina ukrywała podczas drugiej wojny światowej Żydów. Jako nastolatek działał w konspiracyjnej organizacji ”Wawer”, służył w AK, uczestniczył w powstaniu warszawskim, podczas którego został inwalidą w wyniku wybuchu granatu w jego ręce. Udało mu się uciec z transportu do obozu. Jan Józef Lipski studiował polonistykę w Warszawie (rocznik 1953), założył klub samokształcenia, dużo publikował w prasie, a dorabiał jako bibliotekarz. Pracował w Państwowym Instytucie Wydawniczym, nie przestając udzielać się pod kątem kulturalnym, dając odczyty, nieustannie będąc inwigilowanym przez Służbę Bezpieczeństwa. Jan Józef Lipski aktywnie pomagał opozycjonistom, ich rodzinom, robotnikom i studentom nękanym przez przedstawicieli władz, wspierał uczestników głodówek, w roli rzecznika których występował, był często przedmiotem dochodzeń, zakazywano mu publikacji prasowych.

W 1965 roku udało mu się zdobyć tytuł naukowy doktora, kolejno Lipski habilitował się. Nawet podczas pobytu w szpitalu (wyjechał za granicę na operacji serca) w Londynie Jan Józef Lipski nawiązywał kontakty z niepodległościową emigracją. Uczestniczył w najważniejszych strajkach w kraju, współtworzył Komitet Obrony Robotników i Komitet Samoobrony Społecznej ”KOR”, przewodniczył Polskiej Partii Socjalistycznej, zasiadał w senacie z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

Jan Józef Lipski – książki i nagrody

Począwszy od 1967 roku Jan Józef Lipski publikował swoją twórczość. Z jego dziełami można się zapoznać na rodzimym rynku literackim m.in. dzięki nakładowi Towarzystwa Więź oraz Polsko-Niemieckiego Wydawnictwa. Ponadto autor zajmował się także opracowaniami takich znanych osób, jak Julian Tuwim, Stefan Żeromski czy Jan Kasprowicz.

Jan Józef Lipski jest laureatem Krzyża Walecznych, Krzyża Armii Krajowej, kilku Medali Wojska, nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. Pośmiertnie nagrodzono go za postawę i całokształt działalności Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Jan Józef Lipski był również bohaterem filmów dokumentalnych, a jego nazwisko upamiętniano, nadając je szkołom czy ulicom w Polsce.

Jan Józef Lipski
Data urodzenia

25.05.1926

Miejsce urodzenia

Warszawa

Data śmierci

10.09.1991

Miejsce śmierci

Kraków

Bibliografia
d2sqw0i

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sqw0i
d2sqw0i
d2sqw0i