Jak pracują polscy artyści?
Za kulisami
Jak pracują polscy artyści? Czy mają jakieś specjalne rytuały, które pomagają im w tworzeniu? Kiedy tak naprawdę odpoczywają? Jak udaje im się walczyć z prokrastynacją? - odpowiedzi na te i inne pytania poszukuje Agata Napiórska w książce "Jak oni pracują. Rozmowy o pracy, pasji i codziennych sprawach polskich twórców", która jest zbiorem wywiadów z 64 ludźmi pióra, kultury i sztuki. Oni, wykonując najlepiej jak potrafią swój zawód, odnieśli sukces.
Jak pracują polscy artyści? Czy mają jakieś specjalne rytuały, które pomagają im w tworzeniu? Kiedy tak naprawdę odpoczywają? Jak udaje im się walczyć z prokrastynacją? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukuje Agata Napiórska w książce "Jak oni pracują. Rozmowy o pracy, pasji i codziennych sprawach polskich twórców" , która jest zbiorem wywiadów z 64 ludźmi pióra, kultury i sztuki. Oni, wykonując najlepiej jak potrafią swój zawód, odnieśli sukces.
Napiórska nie ukrywa, iż do powstania tej publikacji przyczyniła się książka Masona Curreya - "Daily Rituals: How the Great Mind Works", której nie tylko znalazła wydawcę, ale i przetłumaczyła na polski. Autorka parę miesięcy przed napisaniem "Jak oni pracują" zrezygnowała z etatu, co wymusiło na niej gruntowną reorganizację czasu pracy. - Wydawało mi się, że cały czas pracuję, a i tak wszystko kończyłam na ostatnią chwilę. W ryzach trzymały mnie tylko deadline’y, a i one, po prawdzie, nie do końca. Wiedziałam, że stworzenie odpowiednich nawyków i solidna porcja samodyscypliny mogą okazać się zbawienne - tłumaczy we wstępie Napiórska, która - jak przyznaje - wciąż nie znalazła systemu idealnego dla siebie. - Nie ma sprawdzonej recepty na to, żeby się chciało, a sposobów i metod pracy jest tyle, ilu pracujących - zauważa.