Co się wtedy działo wokół Rosji?
Milton szczegółowo opisuje kwestie bezpośrednio związane z działaniami szpiegów MI6, zaniedbuje jednak ukazanie ich na tle szerszego kontekstu historycznego, co byłoby przydatne dla ich pełnego zrozumienia. Wybrany aspekt stosunków brytyjsko-rosyjskich prezentuje tak, jakby rozgrywały się w geopolitycznej próżni. Nawet nie wspomina o wydarzeniach, które na sytuację w bolszewickiej Rosji miały wpływ równie ważny, jak konflikt na pograniczu Indii.
Czytelnik nie dowiaduje się o skutkach zakończenia I wojny światowej, wycofaniu się wojsk państw centralnych z dawnych prowincji carskiego imperium, utworzeniu na tych terenach nowych niepodległych państw, ruchach rewolucyjnych w Niemczech i innych krajach europejskich, wreszcie o wojnie polsko-bolszewickiej. Wytwarza to pewną iluzję, że głównym, jeśli nie jedynym celem Lenina i jego kompanów było wywołanie rewolucji w Indiach.
Podobnie brakuje też szerszego opisu sytuacji wewnętrznej w Rosji, w tym analizy oddziałujących na nią czynników politycznych, militarnych, społecznych, gospodarczych. Te ograniczenia przyczyniają się do tego, że grono czytelników, będących w stanie wpasować relacjonowane w "Rosyjskiej ruletce" wydarzenia w ogólny kontekst historyczny, zawęża się do osób lepiej zorientowanych w problematyce dotyczącej wybranego przez autora epizodu dziejów.
Rafał Śliwiak/książki.wp.pl