Jacek Kowalski
Jacek Kowalski z wykształcenia jest historykiem sztuki. Zajmuje się poezją i muzyką. Tłumaczy literaturę starofrancuską na polski. Pisze dla "Naszego Dziennika”. Jest wnukiem Stanisława Michałowskiego.
Jacek Kowalski - życiorys
Jacek Kowalski urodził się w 1964 r. w Poznaniu. Ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Pracę dyplomową pisał na temat architektury w średniowiecznej literaturze francuskiej. Temat kontynuował w pracy doktorskiej. Obecnie interesuje się rodzimą architekturą gotycką.
Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza naukowego seminarium mediewistycznego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Kowalski był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego na urząd prezydenta w 2005 r. Pięć lat później poparł Marka Jurka.
Dziadkiem Jacka Kowalskiego był Stanisław Michałowski, działacz polityczny i żołnierz Armii Krajowej. Kowalski opublikował wspomnienia Michałowskiego w 2005 r.
Jacek Kowalski - działalność muzyczna i teatralna
Jacek Kowalski spełnia się także jako muzyk. W 1988 r. został laureatem festiwalu piosenki w Krakowie, gdzie wykonywał utwory swojego autorstwa.
Pojawia się również na wydarzeniach o tematyce historycznej, a szczególnie rycerskiej (np. przy rekonstrukcji wielkich bitew), gdzie śpiewa średniowieczne pieśni. Gra w zespołach Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika.
Co roku tworzy Szopkę Bożonarodzeniową przy Duszpasterstwie Akademickim ojców Dominikanów w Poznaniu. Jacek Kowalski działa także w Teatrzyku Towarzyskim i chętnie bierze udział w sztukach o tematyce historycznej. Do niektórych z nich np, historii Ludgarda, a także do historii ratusza w Poznaniu napisał tekst, a następnie wyreżyserował te spektakle. Entuzjastką działalności Kowalskiego była aktorka Krystyna Feldman.
Jacek Kowalski - książki
Jacek Kowalski jest autorem prac naukowych i popularnonaukowych takich jak:
- "Podróż do dwunastu drewnianych kościółków"
- "Kolegiata kórnicka. Od prywatnej świątyni do romantycznego sejmu Rzeczypospolitej. Monografia artystyczna"
- "Konfederacya. Krótka wiadomość o konfederacji barskiej"
- "Rymowane zamki. Tematy architektoniczne w literaturze starofrancuskiej drugiej połowy XII wieku"
- "Osobliwości i świętości Duszpasterstwa Akademickiego (tudzież szkół średnich) oraz klasztoru i kościoła OO Dominikanów w Poznaniu" Współpracował różnież z innymi autorami przy tworzeniu publikacji "Literatura staropolska" i "Dzieje kultury francuskiej".
Jacek Kowalski tworzy poezję i pieśni, nazwiązujące do sarmatyzmu ("Śpiewniczek Sarmacki Jacka Kowalskiego. Teksty – nuty – chwyty", "Niezbędnik Sarmaty. Poprzedzony Obroną i Uświetnieniem Sarmacji Obojej", "Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy"), konfederacji barskiej ("Niezbędnik konfederata barskiego", "Konfederacja barska po Kowalsku") i krucjat ("Mały śpiewnik krucjatowy = Krótka wiadomość o wyprawach krzyżowych", "Niezbędnik krzyżowca czyli pieśni i opowieści krucjatowe").
Pisze też książki kulinarne, w których promuje kuchnię średniowieczną w poetyckiej formie.
Jacek Kowalski zajmuje się tłumaczeniem poezji starofrancuskiej m.in. "Les Lais. Legaty czyli Mały Testament" Françoisa Villona i "Ronda i ballady" księcia Karola Orleańskiego. Przełożył z łaciny wiersze Klemensa Janickiego - "O sobie samym do potomności. Księga żalów, Elegia VII" oraz utwór "Clisson i Eugenia" Napoleona Bonaparte.
Podziel się opinią
Komentarze