Trwa ładowanie...

Czegoś takiego jeszcze nie było. J.K Rowling odpowiada Putinowi

Wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Władimir Putin dał rozkaz do inwazji 24 lutego nad ranem. Jego plan szybkiego przejęcia kontroli nad Ukrainą nie powiódł się. Rosja dziś mierzy się z potężnymi sankcjami. Kto by się spodziewał, że Putin porówna sytuację Rosji do... afery z J.K. Rowling.

Share
Władimir Putin wspomniał o J.K. Rowling w swoim przemówieniuWładimir Putin wspomniał o J.K. Rowling w swoim przemówieniuŹródło: Getty Images
d2c0alx

Wojna w Ukrainie trwa i codziennie jesteśmy świadkami kolejnych okrutnych doniesień. Bombardowane miasta, umierający cywile... Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, robi wszystko, by świat był na bieżąco z tym, co dzieje się w jego kraju. Tymczasem Władimir Putin przygotowuje absurdalne wystąpienia, w których m.in. tłumaczy swoją "specjalną operację militarną", czy też próbuje wyjaśnić swoim obywatelom, dlaczego na Rosję nakładane są od tygodni kolejne uciążliwe sankcje.

W jednym z ostatnich wystąpień Putin mówił: "J.K. Rowling została ostatnio usunięta z przestrzeni publicznej, bo... jej fanom nie podobały się jej poglądy na tzw. wolność płci. Dzisiaj próbują zrobić to samo z tysiącletnim narodem, naszymi obywatelami. Mówię o rosnącej dyskryminacji wszystkiego, co wiąże się z Rosją i ten trend nabiera siły w zachodnich państwach".

Zobacz: Były ambasador o groźbach Putina. "Niesłychanie groźny poker"

Pisarka, autorka "Harry'ego Pottera", musiała zareagować. Na Twitterze opublikowała link do artykułu BBC z 2021 r. o aresztowaniu Aleksieja Nawalnego, który krytykował Putina i swój komentarz do wystąpienia rosyjskiego dyktatora.

d2c0alx

"Krytyka tzw. cancel culture na Zachodzie nie brzmi najlepiej w ustach tych, którzy właśnie mordują cywilów za akty oporu i w ustach tych, którzy wsadzają do więzienia i trują swoich krytyków" - wypunktowała Rowling na Twitterze, gdzie obserwuje ją ponad 13 mln internautów. Dodała też hasztag "I Stand With Ukraine", czyli "Jestem za Ukrainą".

Swoim komentarzem do sprawy podzielił się także Stephen King, który w ostatnim czasie jest ostrym krytykiem Putina.

"Putin, który totalnie zablokował wszystkie media, które nie papugują rządowych komunikatów o wojnie w Ukrainie, dziś wypowiedział się o cancel culture. Nikt nie byłby w stanie wymyślić czegoś takiego - nikt by w to nie uwierzył" - zwrócił uwagę na absurd wystąpienia Putina.

Przypomnijmy tylko, że J.K. Rowling jakiś czas temu wywołała skandal swoimi słowami o osobach transpłciowych. Niegodne słowa pisarki spotkały się z ostrą krytyką i wiele osób dążyło do tego, by Rowling usunąć z życia publicznego, ze świata kultury i rozrywki.

d2c0alx

Warto dodać, że Rowling i jej fundacja Lumos od początku wojny wspierają Ukraińców, a w szczególności dzieci i rozdzielone rodziny. Pisarka zaznaczyła na Twitterze, że osobiście wesprze zbiórkę swojej fundacji kwotą do miliona funtów.

d2c0alx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2c0alx
d2c0alx