Trwa ładowanie...
czesław miłosz
17 czerwca 2011, 13:21

Inauguracja kulturalnych wydarzeń prezydencji - w dworku rodziny Miłoszów

30 czerwca w dawnym majątku rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie (Podlaskie) otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu. Impreza z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zainauguruje cykl wydarzeń kulturalnych związanych z polską prezydencją.

Inauguracja kulturalnych wydarzeń prezydencji - w dworku rodziny MiłoszówŹródło: PAP / Jacek Bednarczyk
d48yr75
d48yr75

30 czerwca w dawnym majątku rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie (Podlaskie) otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu. Impreza z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zainauguruje cykl wydarzeń kulturalnych związanych z polską prezydencją.

Organizatorzy podkreślali w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku, że będzie to przeddzień, czyli "wigilia" polskiej prezydencji w UE. Impreza w Krasnogrudzie jest pierwszą w Krajowym Programie Kulturalnym polskiej prezydencji.

Międzynarodowe Centrum Dialogu, które będzie mieściło się w odrestaurowanym dworku rodziny Czesława Miłosza , ma być unikalną placówką w Europie, służącą upowszechnianiu dialogu międzykulturowego.

30 czerwca odbędzie się tam "Europejska Agora", impreza objęta patronatem UNESCO. W jej ramach wybitni filozofowie, artyści i poeci z Polski i Litwy będą dyskutować o współczesnej Europie, nawiązując do książki Miłosza Rodzinna Europa .

d48yr75

Artyści, którzy wezmą udział w spotkaniu, przygotowują oratorium inspirowane wierszem Miłosza "Powrót". Zostanie też otwarta wystawa poświęcona życiu noblisty, m.in. jego europejskim wędrówkom oraz paryskiej emigracji. 1 lipca rozpocznie się dwudniowy sympozjon "Wizje Rodzinnej Europy", z udziałem badaczy m.in. z Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych.

Centrum zostało stworzone przez fundację i ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Ideę stworzenia takiej placówki wspierał też od początku Czesław Miłosz .

Jak poinformował na konferencji prasowej szef "Pogranicza" Krzysztof Czyżewski, otwarcia dokona prezydent Bronisław Komorowski , w wydarzeniu wezmą też udział m.in. minister kultury Polski Bogdan Zdrojewski , minister kultury Litwy Arunas Gelunas oraz wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Egidijus Meilunas.

"To właśnie z Podlasia idzie w Polskę i Europę sygnał, że mamy nie tylko bogate tradycje dialogu w naszym regionie: historyczne i współczesne, ale chcemy z tego uczynić współczesną kompetencję europejską dialogu międzykulturowego. Tego, co Miłosz nazywał tkanką łączną" – powiedział Czyżewski.

d48yr75

Dodał, że chce, aby placówka w Krasnogrudzie była "mostem w świecie, który rozpada się na odrębne kultury, odrębne wyspy i ma coraz więcej problemów z życiem razem, wspólnotą i z integracją".

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza . Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Pierwszy dokument z 1676 r. podaje, że właścicielką Krasnogrudy była Krystyna z Giblów, córka mieszczanina wileńskiego. Od końca XVIII w. do 1939 r. władały tu rody ziemiańskie Eysymontów i Kunatów. Z tych ostatnich wywodziła się matka Czesława Miłosza , Weronika.

Poeta przebywał w Krasnogrudzie w okresie międzywojennym u swoich krewnych ze strony matki. Spędzał tam większość swych gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji, pisał wiersze. Po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy.

d48yr75

Aż do połowy ubiegłego stulecia, z nieznacznymi elementami przebudowy z pierwszej połowy XIX wieku, dwór w Krasnogrudzie trwał niezmieniony. Pozbawiony jednak w okresie powojennym opieki, ulegał stopniowej dewastacji.

W ramach rewitalizacji zniszczony drewniany dwór rozebrano i budowano od nowa. W centrum będzie działało muzeum Miłosza , sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze oraz pracownie artystyczne i rzemieślnicze służące do pracy z młodzieżą, m.in. warsztatom artystycznym.

Dworek i jego otoczenie odrestaurowano dzięki pieniądzom z tak zwanych funduszy norweskich (Norweski Mechanizm Finansowy) oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To łącznie 1,6 mln euro. Obiekt jest w wieloletniej dzierżawie sejneńskiej fundacji Pogranicze.

d48yr75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48yr75

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj