Trwa ładowanie...

Hobbit pod młotek

Hobbit pod młotekŹródło: Inne
ds9mara
ds9mara

Egzemplarz Hobbita J.R.R. Tolkiena z pierwszego wydania z 1937 roku trafi na aukcję, która ma się odbyć w przyszłym miesiącu w brytyjskim domu aukcyjnym Bonhams.

Organizatorzy spodziewają się, że cena książki przekroczy 30 tys. funtów.

To właśnie ta powieść, o wyprawie podjętej przez hobbita Bilba Bagginsa, 13 krasnoludów i czarodzieja Gandalfa po skradziony przez smoka Smauga skarb, poprzedziła słynną trylogię Władca Pierścieni z lat 1954-1955.

ds9mara

John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973), profesor filologii germańskiej w Oksfordzie, znawca literatury i języka staroangielskiego, dał się poznać jako powieściopisarz właśnie dzięki Hobbitowi .

W samej Anglii książka miała dziesiątki wydań, a przetłumaczona na 40 języków, rozeszła się w 100 mln egzemplarzy.

*Wystawiona na aukcję książka nosi podpis Tolkiena i dedykację dla zaprzyjaźnionej z nim Elaine Griffiths. * Tolkien napisał Hobbita dla swoich dzieci, ale kiedy Griffiths go przeczytała, uznała powieść za kapitalną i zaniosła do wydawnictwa George, Allen and Unwin.

Pierwsze wydanie ukazało się w nakładzie zaledwie 1500 egzemplarzy.

Na aukcję trafi także egzemplarz pierwszego tłumaczenia Hobbita na język obcy - szwedzki, z 1947 roku. Wystawiona na sprzedaż będzie też ostatnia znana fotografia Tolkiena, zrobiona - jak się uważa - przez jego wnuka Michaela w 1973 roku, tuż przed śmiercią pisarza.

Po sukcesie ekranizacji Władcy Pierścieni oczekuje się, że również Hobbit zostanie sfilmowany.

ds9mara
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds9mara