Zwycięstwo jest niemożliwe?
Wybitny brytyjski historyk podkreśla, że nie było możliwe, by jakiekolwiek inne stanowisko zostało zdobyte i utrzymane bez uprzedniego zdobycia dominującego szczytu wzgórza 593. "Inne utrapienie dla Polaków stanowił fakt, że brak możliwości ukrycia się stwarzał bardzo ograniczoną liczbę miejsc do przeprowadzenia ataków, co znaczyło, iż jednoczesne ataki na kilka pozycji były niemożliwe".
"Rozrzucone naokoło w wielkiej obfitości luźne kamienne głazy zostały wykorzystane przez Niemców do budowy bunkrów i schronów. W konsekwencji stanowiły również atrakcyjny i oczywisty cel dla alianckich myśliwców bombardujących i artylerii. Obrońcy doskonale zdawali sobie z tego sprawę, wobec tego lokowali znaczne ilości swojej lokalnej siły bojowej w znajdujących się w otoczeniu żlebach i jaskiniach, które było trudniej zlokalizować lub opanować.
Dla obydwu stron potrzeby medyczne i logistyczne żołnierzy na wzgórzach zwielokrotniły się podczas bitew toczonych w maju z powodu upału, a w szczególności problematyczne okazało się zaopatrzenie w wodę" - czytamy dalej.