Trwa ładowanie...
d13ho1c

Henryka Krzywonos

East News SPL
Źródło: East News SPL

Henryka Krzywonos to niejednokrotnie odznaczona działaczka Solidarności, która 15 sierpnia 1980 roku zatrzymała tramwaj ze słowami "Ten tramwaj dalej nie pojedzie", rozpoczynając tym samym wydarzenia, które zakończyły się tzw. porozumieniem sierpniowym.

Henryka Krzywonos – działalność

Henryka Krzywonos urodziła się w 1953 roku w Olsztynie. W latach 1973-1978 była motorniczą w Gdańsku. Miała krótką przerwę w 1979 roku, pracując w stoczni gdańskiej jako operatorka dźwigu, jednak powróciła do wcześniej uprawianego zawodu w 1980 roku.

15 sierpnia 1980 roku zatrzymała tramwaj nr 15 pod Operą Bałtycką, tym samym przyłączając się do strajku robotników w stoczni gdańskiej. To wydarzenie uznawane jest za początek strajku w komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Kiedy Lech Wałęsa ogłosił koniec strajku w stoczni, Henryka Krzywonos z Anną Walentynowicz, Aliną Pienkowską oraz Ewą Osowską zatrzymały robotników, którzy chcieli wrócić do domu. Dzięki nim strajk trwał, doprowadzając do podpisania tzw. porozumień sierpniowych. Henryka Krzywonos była tam jedną z sygnatariuszy.

Henryka Krzywonos została wybrana także do Prezydium w Międzyzakładowym Komitecie Zakładowym (sierpień 1980).

Kiedy w Polsce zaczął się stan wojenny, Henryka Krzywonos została wyrzucona z pracy, a także otrzymała nakaz natychmiastowego opuszczenia Gdańska. W tym czasie pomagali jej inni ludzie (m.in. ks. Henryk Jankowski). Zajmowała się kolportażem wydawnictw z drugiego obiegu

W latach 1994-2009 Henryka Krzywonos prowadziła z mężem, Krzysztofem Strycharskim, rodzinny dom dziecka znajdujący się w Gdańsku.

W 2015 roku Henryka Krzywonos otrzymała mandat poselski, przystępując do wyborów z listy Platformy Obywatelskiej.

Henryka Krzywonos – książki

W 2010 roku ukazała się biografia Henryki Krzywonos napisana przez Agnieszkę Wiśniewską pt. "Duża Solidarność, mała solidarność: biografia Henryki Krzywonos". W książce czytelnik poznaje ciepły, łagodny wizerunek kobiety, która nie boi się wyzwań i przekleństw.

W tym samym roku po katastrofie smoleńskiej została wydana książka "Żałoba", która jest wydawnictwem zbiorowym. Wśród autorów, poza Henryką Krzywonos, znajdują się Zygmunt Bauman, Magdalena Łazarkiewicz, Sławomir Sierakowski, Magdalena Środa, Joanna Kluzik-Rostkowska, Manuela Gretkowska, Kinga Dunin, Ryszard Bugaj czy Maciej Gdula.

Henryka Krzywonos – ciekawostki

  • Henryka Krzywonos otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Order Ecce Homo (2011), Order Uśmiechu (2012), Nagrodę im. ks. Jana Tischnera (2010), tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska (2000), tytuł "Polki dwudziestolecia przyznawany przez Kongres Kobiet Polskich (2009);
  • W filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013) pojawiła się postać Henryki Krzywonos odgrywana przez Dorotę Wellman;
  • O Henryce Krzywonos powstał film dokumentalny "Świat bez tajemnic. Oni zrywali Żelazną Kurtynę. Henryka Krzywonos i narodziny Solidarności". Obraz wyreżyserowała Magdalena Bucka w 2008 roku.
Henryka Krzywonos
Data urodzenia

27.03.1953

Miejsce urodzenia

Olsztyn

Bibliografia
d13ho1c

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ho1c
d13ho1c
d13ho1c