Trwa ładowanie...

#GdybyNieKsiążka: Zacząłem czytać z nudów. Miałem wypieki na twarzy

#GdybyNieKsiążka to odpowiedź Wirtualnej Polski na nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk. Akcja ma na celu pokazanie, co konkretna książka zmieniła w naszym życiu. Tym razem o ulubionych książkach opowiedział autor "Żmijowiska", Wojciech Chmielarz.

#GdybyNieKsiążka: Zacząłem czytać z nudów. Miałem wypieki na twarzyŹródło: Materiały prasowe
dbyulev
dbyulev

60 proc. Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Razem możemy to zmienić! Wirtualna Polska dedykuje akcję #GdybyNieKsiążka Oldze Tokarczuk, laureatce Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Wierzymy, że to właśnie książki sprawiają, że stajemy się tymi, kim jesteśmy.

ZOBACZ WIDEO: #GdybyNieKsiążka: naczelni WP i O2 opowiadają ulubionych książkach

Tym razem o ulubionych książkach opowiedział nam Wojciech Chmielarz, autor "Żmijowiska".

- Jako dziecko nie lubiłem czytać. Wolałem biegać po podwórku albo oglądać bajki w telewizji. Moich rodziców mocno to martwiło. Próbowali mnie przekonać do czytania, podsuwali jakieś książeczki, ale ze słabym rezultatem. Jeśli do czegoś się przekonałem, to tylko do komiksów. Ale tam to głównie oglądałem obrazki.

dbyulev

Wszystko zmieniło się, kiedy pojechaliśmy na wakacje do Włoch. Miałem wtedy osiem lat. Wynajmowaliśmy mieszkanie, gdzie nie było telewizora. Rodzice dali mi wtedy "Kapelusz za sto tysięcy" Adama Bahdaja. Zacząłem go czytać z nudów i ze zdziwieniem stwierdziłem, że mi się podoba. Ze zdziwieniem, bo przecież głównym bohaterem tej powieści jest dziewczyna! Ale przeczytałem całość z wypiekami na twarzy, a potem po powrocie do Polski sięgnąłem po kolejną książkę Bahdaja. Następnie przyszła pora na Niziurskiego, J.R.R. Tolkiena, a później to już poszło - powiedział.

- Mam wielki sentyment do tej powieści, bo Bahdaj otworzył mi drogę do świata literatury. Świata, który jest dla mnie cholernie ważny nie tylko dlatego, że z zawodu jestem pisarzem. W okresie nastoletnim zaczytywałem się w powieściach Philipa K. Dicka, J.R.R. Tolkiena, Andrzeja Sapkowskiego, co potem doprowadziło do fascynacji światem gier RPG, co z kolei zaowocowało znajomościami i przyjaźniami, które trwają do dzisiaj. Tacy pisarze jak Joseph Heller czy Ryszard Kapuściński kształtowali mój światopogląd. Fascynacja kryminałem narodziła się przy opowiadaniach o Sherlocku Holmesie, a potem utrwaliła przy lekturze czarnych kryminałów Raymonda Chandlera. Mówiąc krótko, dzięki literaturze poznawałem świat, uczyłem się nowych rzeczy, rozwijałem intelektualnie, a później zawodowo. Ale to wszystko nie byłoby możliwe bez "Kapelusza za sto tysięcy” Adama Bahdaja - podsumował.

A jaka jest najważniejsza książka w twoim życiu? Czekamy na tytuły i zdjęcia na #dziejesie.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj