Trwa ładowanie...
d2v3s3m

Francis Fukuyama

AFP
Źródło: AFP

Bardzo wpływowy amerykański filozof, politolog i ekonomista.

Jest profesorem filozofii politycznej i politologii na Uniwersytecie George'a Masona w Waszyngtonie oraz konsultantem korporacji RAND. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu artykuł Koniec historii, opublikowany w roku 1989 w kwartalniku "The National Interest". Artykuł ten, w którym autor dowodził, że demokracja jest najdoskonalszym możliwym systemem politycznym, wobec czego może tylko ulegać rozmaitym korektom i ulepszeniom, nie ma natomiast wobec niej żadnej realnej alternatywy, wywołał namiętne dyskusje na całym świecie i stał się najgłośniejszą wypowiedzią intelektualną ostatniej dekady.

Pierwsza książka Fukuyamy Koniec historii i ostatni człowiek (wyd. amer. 1992, wyd. pol. 1996), była rozwinięciem, a zarazem twórczą rewizją niektórych tez tego słynnego artykułu, dokonaną pod wpływem wywołanych nim dyskusji i polemik.

Druga, Zaufanie: Kapitał społeczny a droga do dobrobytu (wyd. amer. 1995, wyd. pol. 1997), dotyczyła społecznych i moralnych uwarunkowań rozwoju ludzkości.

Trzecia, _ Wielki Wstrząs. Natura ludzka a odbudowa porządku społecznego_ (wyd. amer. 1999), mówi o perspektywach ludzkości w świetle rewolucyjnych zmian, jakie dokonały się w świecie w ostatnich dekadach XX wieku.

Wszystkie trzy są ważnymi wypowiedziami, dotyczącymi centralnych zagadnień współczesności.

d2v3s3m

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v3s3m
d2v3s3m
d2v3s3m