Trwa ładowanie...
d1pcd9p

Emilia Kiereś

EmiliaKiereśnet
Źródło: EmiliaKiereśnet

Zanim Emilia Kiereś skupiła się na twórczości autorskiej, rozpoczynała karierę zawodową od przekładów. Ma na koncie przeszło 30 cenionych tłumaczeń z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Często spotykanie się z czytelnikami na organizowanych w całej Polsce spotkaniach autorskich - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Poznaniu oraz szeregu mniejszych miejscowości.

Emilia Kiereś - życiorys

Emilia Kiereś jest córką Małgorzaty Musierowicz (cykle"Jeżycjada" i "Frywolitki") czy "Całuski pani Darling", i siostrzenicą Stanisława Barańczaka. Po skończeniu liceum ogólnokształcącego nie widziała więc dla siebie innej drogi zawodowej niż filologia polska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, choć kariery pisarskiej nie miała wcześniej w życiowych planach. Chciała jedynie w jakiś sposób zajmować się książkami - jako jedyna z czworga rodzeństwa zajęła się więc literaturą. Początkowo Emilia Kiereś zarabiała na życie, tłumacząc z angielskiego książki (przede wszystkim pisane dla najmłodszych, ale nie tylko) Alexandra L. Kiellanda czy Ałbeny Grabowskiej-Grzyb. Od 2001 roku do swoich własnych książek Emilia Kiereś wykonuje nawet ilustracje oraz okładki. Przy oprawie graficznej współpracuje również z Wandą Ottenbreit i Zbigniewem Raszewskim. Dodatkowo tworzy stronę internetową swojej sławnej mamy, do której książek wspólnie zbierają materiały. Mieszka pod Poznaniem z mężem, architektem Bartkiem, z którym łączą ją także stosunki zawodowe.

Emilia Kiereś - kariera

Największym jak dotychczas osiągnięciem Emilii Kiereś jest wpis na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium. I to za debiutancką książkę dla dzieci z 2010 roku. Kolejne powieści Emilii Kiereś zyskały rozgłos i uznanie wśród czytelników oraz jurorów wielu konkursów literackich. Autorka ma już na koncie m.in. wyróżnienia od jury Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i Książki Przyjaznej Dziecku, nominację do Dobrych Stron, "Książkę dla najmłodszych" czy "Guliwera w krainie Olbrzymów". Książki Emilii Kiereś wydają przede wszystkim Akapit Press i ART Egmont.

d1pcd9p

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pcd9p
d1pcd9p
d1pcd9p